Portal Pszczelarski

Protest pszczelarzy w Chile. Policjantów zaatakowały pszczoły 2022

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Chile protest pszczelarzy pszczoły a policja

W Santiago, stolicy Chile, odbył się protest pszczelarzy. Hodowcy domagali się rządowego wsparcia w związku z dramatyczną sytuacją na rynku. W trakcie demonstracji musiała interweniować policja, ale funkcjonariusze zostali pożądleni przez pszczoły. 

Kryzys na rynku pszczelarskim w Chile ma związek z trwającą w tym kraju od 2010 roku suszą. Produkcja miodu utrzymuje się na niskim poziomie, a co gorsza dochodzi do wymierania znacznej ilości pszczelich rodzin. W dodatku, brakuje roślin, które te owady mogłyby oblatywać. 

3 stycznia 2022 roku pszczelarze wyszli na ulice Santiago domagając się spotkania z prezydentem Sebastianem Pinerą, aby przedstawić mu swoje postulaty. Hodowcy pszczół oczekują między innymi podwyższenia cen miodu oraz dofinansowania jego produkcji. Przed Pałac Prezydencki przyniesiono także 60 uli z 10 tysiącami pszczół. Pszczelarze twierdzili, że chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na wymieranie pszczelej populacji z powodu zmian klimatycznych, co w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego upadku branży. Pojawienie się pszczół spowodowało też, że kiedy policjanci przystąpili do usuwania protestujących, to owady zaatakowały funkcjonariuszy. Siedmiu z nich zostało wielokrotnie użądlonych. Trafili oni do szpitala, a policja zatrzymała czterech pszczelarzy. 

W reakcji na protesty chilijskie Ministerstwo Rolnictwa oświadczyło, że jest zaniepokojone wpływem suszy na pszczelą populację i zamierza konsekwentnie przeciwdziałać negatywnym skutkom braku wody.Liczba wyświetleń artykułu: 647

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół M: Asta

Linia pszczół car: Nieska

Ostrzeń pospolity – roślina miododajna