Prokuratora umorzyła śledztwo w sprawie masowego wytrucia pszczół 2022
Prokuratura Rejonowa w Turku w województwie wielkopolskim zdecydowała o umorzeniu śledztwa dotyczącego masowego wytrucia pszczół, do którego doszło w miejscowości Brudzyń w maju 2021 roku. Uzasadnieniem dla tej decyzji były nieznaczne straty, jakich doznali pszczelarze.
Poszkodowanych było sześć pasiek w Brudzyniu. Poszczególni pszczelarze stracili od 80 tysięcy do 150 tysięcy pszczół. Według ustaleń śledczych, powodem śmierci było zebranie przez owady nektaru z położonych w pobliżu miejscowości pól rzepaku, które 17 maja 2021 roku w godzinach od 11 do 16 zostały opryskane środkiem ochrony roślin, mogącym zawierać zakazaną substancję o nazwie deltametryna.
O decyzji Prokuratury poinformowała Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prokurator Ewa Woźniak. Podstawą dla wydanej decyzji był fakt szybkiego odrodzenia się pszczelich rodzin i oszacowania strat przez właścicieli pasiek łącznie na kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast prawo wymaga w takich sytuacjach, aby szkoda była znacznych rozmiarów. Właścicielowi gospodarstwa rolnego nie grozi zatem już kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Nie oznacza to jednak, że rolnik, który swoimi opryskami doprowadził do śmierci pszczół nie poniesie odpowiedzialności. Spowodowanie wytrucia owadów będzie przedmiotem postępowania o wykroczenie. Ponadto gospodarz będzie odpowiadał w postępowaniu cywilnym. W tej sprawie prokuratura zawiadomiła już Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Również poszkodowani pszczelarze będą mogli na drodze sądowej domagać się odszkodowania.
Liczba wyświetleń artykułu: 939
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!