Portal Pszczelarski

Ministerstwo Rolnictwa zamierza dotować tworzenie obszarów miododajnych 2021

pszczelarstwo w Polsce dotacja do pasieki

W projekcie Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023–2027 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje dopłaty dla rolników, którzy będą tworzyć obszary z roślinami miododajnymi. Celem tego programu jest zachęcenie do organizowania przestrzeni przyjaznej dla pszczół. 

Na dopłaty mogą liczyć rolnicy, którzy utworzą obszary z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki, złożonej z co najmniej dwóch gatunków roślin z wydanej przez Ministerstwo listy, na której nie znajdą się obce gatunki roślin inwazyjnych. Ponadto na w ten sposób utworzonej przestrzeni nie będzie można dokonywać wypasu ani stosować środków ochrony roślin. Niemożliwe będzie też koszenie do 31 sierpnia każdego roku. Dotacja ma wynosić 1 198 złotych do hektara.

Jak informuje w swoim komunikacie resort rolnictwa, proponowane dopłaty uzupełniają inne podejmowane w ramach płatności bezpośrednich działania dotyczące ochrony i zwiększenia różnorodności biologicznej, co przyczynia się do realizacji celów stawianych przez Unię Europejską, a nawet wykracza poza ich zakres.

Krajowy Plan Strategiczny ma już akceptację Rady Ministrów. Następnie w jego sprawie wypowie się Komisja Europejska, do której dokument zostanie przesłany do końca 2021 roku.



Liczba wyświetleń artykułu: 619

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej