Portal Pszczelarski

Domek do apiterapii postawiono w Belińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie Wacław Piędel Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu domek do apiterapii apiterapia

W Bielińcu w województwie podkarpackim miejscowe Regionalne Koło Pszczelarzy "Barć" wraz z Towarzystwem Przyjaciół Wsi Bieliniec postawiło domek do apiterapii. Inicjatywa została sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Domek zbudowany przez pszczelarzy staną w "Pasiece na ogrodzie" w Belińcu - miejscu stworzonym specjalnie dla rozwoju populacji pszczół. Apiterapia pomaga leczyć skołatane nerwy i depresję. Sprawdza się także w walce z astmą, migreną, alergiami oraz infekcjami układu oddechowego. W lipcu 2022 roku mają tu zamieszkać cztery rodziny pszczele. Będą one ściśle odgrodzone od kuracjuszy, ale korzystający z terapii będą mogli słyszeć ich pracę i wdychać zapachy ula.

Jak stwierdza w rozmowie z serwisem "Sztafeta" prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy "Barć" Wacław Piedel, inicjatywa jest efektem rosnącego zainteresowania pszczelarstwem w okolicy. Pszczelarze chcą także uświadomić miejscowych mieszkańców na temat pszczół i ich znaczenia na życie człowieka.

Projekt dofinansowano kwotą 6000 złotych. Na szczeblu województwa inicjatywa została wsparta przez Fundację Funduszy Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej, a także Stowarzyszenie TRYGON – Rozwój i Innowacja i Fundusz Przestrzeń Lokalna.



Liczba wyświetleń artykułu: 1355

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych