Portal Pszczelarski

Domek do apiterapii postawiono w Belińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie Wacław Piędel Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu domek do apiterapii apiterapia

W Bielińcu w województwie podkarpackim miejscowe Regionalne Koło Pszczelarzy "Barć" wraz z Towarzystwem Przyjaciół Wsi Bieliniec postawiło domek do apiterapii. Inicjatywa została sfinansowana przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Domek zbudowany przez pszczelarzy staną w "Pasiece na ogrodzie" w Belińcu - miejscu stworzonym specjalnie dla rozwoju populacji pszczół. Apiterapia pomaga leczyć skołatane nerwy i depresję. Sprawdza się także w walce z astmą, migreną, alergiami oraz infekcjami układu oddechowego. W lipcu 2022 roku mają tu zamieszkać cztery rodziny pszczele. Będą one ściśle odgrodzone od kuracjuszy, ale korzystający z terapii będą mogli słyszeć ich pracę i wdychać zapachy ula.

Jak stwierdza w rozmowie z serwisem "Sztafeta" prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy "Barć" Wacław Piedel, inicjatywa jest efektem rosnącego zainteresowania pszczelarstwem w okolicy. Pszczelarze chcą także uświadomić miejscowych mieszkańców na temat pszczół i ich znaczenia na życie człowieka.

Projekt dofinansowano kwotą 6000 złotych. Na szczeblu województwa inicjatywa została wsparta przez Fundację Funduszy Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej, a także Stowarzyszenie TRYGON – Rozwój i Innowacja i Fundusz Przestrzeń Lokalna.



Liczba wyświetleń artykułu: 1114

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych