Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021

pszczelarstwo w Europie miód Copa-Cogeca Miód etykieta na słoik z miodem

Komisja Europejska zapowiedziała przegląd dyrektywy miodnej z 2001 roku. Zdaniem zrzeszającej europejskie rolnicze związki zawodowe i spółdzielnie organizacji COPA-COGECA jest to krok w dobrą stronę, by pomóc unijnym pszczelarzem.

Sytuacja na rynku pszczelarskim w Unii Europejskiej jest dramatyczna. W porównaniu do roku poprzedniego w 2021 roku nastąpił spadek produkcji miodu o 10-15%. Częściowo jest to spowodowane kapryśną pogodą, ale od lat hodowcy pszczół z UE muszą zmagać się też z rosnącą konkurencją importerów spoza Wspólnoty. Podczas gdy koszt produkcji miodu w Unii wynosi od 3,5 do 4 euro za kilogram, to w Chinach nie przekraczają 1,5 euro, ale odbija się to na jakości. 

Importerom pomagają jednak regulacje dyrektywy miodowej z 2001 roku. Dotyczy to w szczególności etykietowania. Jedynie na słoikach z miodem jednogatunkowym musi być podany rodzaj miodu i kraj jego pochodzenia, natomiast w przypadku mieszanek miodów różnego pochodzenia wystarcza informacja, że jest to mieszanka miodu z Unii lub spoza Unii Europejskiej. 

Od dłuższego czasu COPA-COGECA zabiega, by na każdym rodzaju miodu zamieszczać informacje o kraju pochodzenia, by konsumenci mieli świadomości, co kupują. Komisja Europejska powoli przekonuje się do tych postulatów i zapowiada pilny przegląd dyrektywy miodowej, co ma być wstępem do jej zmiany.

Czytaj również:

Etykiety na słoikach z miodemLiczba wyświetleń artykułu: 521

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych