Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021

pszczelarstwo w Europie miód Copa-Cogeca Miód etykieta na słoik z miodem

Komisja Europejska zapowiedziała przegląd dyrektywy miodnej z 2001 roku. Zdaniem zrzeszającej europejskie rolnicze związki zawodowe i spółdzielnie organizacji COPA-COGECA jest to krok w dobrą stronę, by pomóc unijnym pszczelarzem.

Sytuacja na rynku pszczelarskim w Unii Europejskiej jest dramatyczna. W porównaniu do roku poprzedniego w 2021 roku nastąpił spadek produkcji miodu o 10-15%. Częściowo jest to spowodowane kapryśną pogodą, ale od lat hodowcy pszczół z UE muszą zmagać się też z rosnącą konkurencją importerów spoza Wspólnoty. Podczas gdy koszt produkcji miodu w Unii wynosi od 3,5 do 4 euro za kilogram, to w Chinach nie przekraczają 1,5 euro, ale odbija się to na jakości. 

Importerom pomagają jednak regulacje dyrektywy miodowej z 2001 roku. Dotyczy to w szczególności etykietowania. Jedynie na słoikach z miodem jednogatunkowym musi być podany rodzaj miodu i kraj jego pochodzenia, natomiast w przypadku mieszanek miodów różnego pochodzenia wystarcza informacja, że jest to mieszanka miodu z Unii lub spoza Unii Europejskiej. 

Od dłuższego czasu COPA-COGECA zabiega, by na każdym rodzaju miodu zamieszczać informacje o kraju pochodzenia, by konsumenci mieli świadomości, co kupują. Komisja Europejska powoli przekonuje się do tych postulatów i zapowiada pilny przegląd dyrektywy miodowej, co ma być wstępem do jej zmiany.

Czytaj również:

Etykiety na słoikach z miodemLiczba wyświetleń artykułu: 340

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Chleb na owsiance z miodem

Ogórki z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.