Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021

pszczelarstwo w Europie miód Copa-Cogeca Miód etykieta na słoik z miodem

Komisja Europejska zapowiedziała przegląd dyrektywy miodnej z 2001 roku. Zdaniem zrzeszającej europejskie rolnicze związki zawodowe i spółdzielnie organizacji COPA-COGECA jest to krok w dobrą stronę, by pomóc unijnym pszczelarzem.

Sytuacja na rynku pszczelarskim w Unii Europejskiej jest dramatyczna. W porównaniu do roku poprzedniego w 2021 roku nastąpił spadek produkcji miodu o 10-15%. Częściowo jest to spowodowane kapryśną pogodą, ale od lat hodowcy pszczół z UE muszą zmagać się też z rosnącą konkurencją importerów spoza Wspólnoty. Podczas gdy koszt produkcji miodu w Unii wynosi od 3,5 do 4 euro za kilogram, to w Chinach nie przekraczają 1,5 euro, ale odbija się to na jakości. 

Importerom pomagają jednak regulacje dyrektywy miodowej z 2001 roku. Dotyczy to w szczególności etykietowania. Jedynie na słoikach z miodem jednogatunkowym musi być podany rodzaj miodu i kraj jego pochodzenia, natomiast w przypadku mieszanek miodów różnego pochodzenia wystarcza informacja, że jest to mieszanka miodu z Unii lub spoza Unii Europejskiej. 

Od dłuższego czasu COPA-COGECA zabiega, by na każdym rodzaju miodu zamieszczać informacje o kraju pochodzenia, by konsumenci mieli świadomości, co kupują. Komisja Europejska powoli przekonuje się do tych postulatów i zapowiada pilny przegląd dyrektywy miodowej, co ma być wstępem do jej zmiany.

Czytaj również:

Etykiety na słoikach z miodemLiczba wyświetleń artykułu: 128

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.