Portal Pszczelarski

Pozyskano środki na domek do apiterapii w Bielińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel domek do apiterapii uloterapia

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Blieliniec złożyło wniosek w ramach programu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

Wojewódzkimi Operatorami projektu są:

  • Fundacja Fundusz Lokalny SMK,
  • LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej,
  • Stowarzyszenie "TRYGON – Rozwój i Innowacja" i
  • "Fundusz Przestrzeń Lokalna".

Wniosek został złożony dla pszczelarzy z Regionalnego Koła Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu na budowę domku do apiterapii. Kwota dotacji to 6000 zł przeznaczone na zakup materiałów na budowę domku. Prace budowlane wykonali sami pszczelarze. Ponieważ na terenie Gminy Ulanów coraz mocniej rozwija się pszczelarstwo, więc narodził się pomysł budowy domku do apiterapii.

Potrzeba realizacji takiej inicjatywy jest efektem aktywnej działalności pszczelarzy z Bielińca i okolic podczas, której spotykamy się z brakiem świadomości, jaki wpływ na ogólne zdrowie człowieka ma przebywanie w sąsiedztwie pszczół jako dar natury, który człowiek może bez nakładów finansowych wykorzystać dla siebie. Przebywanie w takim domku wśród pszczół, a zwłaszcza ich bzyczenie pomaga walczyć z depresją, uspokaja i działa relaksująco, a zapach powietrza ulatniającego się z uli (w domku są cztery ule czyli cztery rodziny pszczele) ułatwia oddychanie, czyli wpływa leczniczo na górne drogi oddechowe. Sesja terapii pomaga w sposób naturalny, ekologiczny przy wielu schorzeniach takich jak: astma, migreny, alergie, infekcje układu oddechowego. Dobrze wpływa na układ nerwowy.

Domek został postawiony w "Pasiece na ogrodzie" w Bielińcu. Z apiterapii będzie można korzystać w przyszłym roku (2022) w miesiącu lipcu po zasiedleniu w ulach znajdujących się w domku rodzin pszczelich.

domek do apiterapii w BielińcuLiczba wyświetleń artykułu: 689

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową