Portal Pszczelarski

Pozyskano środki na domek do apiterapii w Bielińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel domek do apiterapii uloterapia

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Blieliniec złożyło wniosek w ramach programu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

Wojewódzkimi Operatorami projektu są:

  • Fundacja Fundusz Lokalny SMK,
  • LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej,
  • Stowarzyszenie "TRYGON – Rozwój i Innowacja" i
  • "Fundusz Przestrzeń Lokalna".

Wniosek został złożony dla pszczelarzy z Regionalnego Koła Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu na budowę domku do apiterapii. Kwota dotacji to 6000 zł przeznaczone na zakup materiałów na budowę domku. Prace budowlane wykonali sami pszczelarze. Ponieważ na terenie Gminy Ulanów coraz mocniej rozwija się pszczelarstwo, więc narodził się pomysł budowy domku do apiterapii.

Potrzeba realizacji takiej inicjatywy jest efektem aktywnej działalności pszczelarzy z Bielińca i okolic podczas, której spotykamy się z brakiem świadomości, jaki wpływ na ogólne zdrowie człowieka ma przebywanie w sąsiedztwie pszczół jako dar natury, który człowiek może bez nakładów finansowych wykorzystać dla siebie. Przebywanie w takim domku wśród pszczół, a zwłaszcza ich bzyczenie pomaga walczyć z depresją, uspokaja i działa relaksująco, a zapach powietrza ulatniającego się z uli (w domku są cztery ule czyli cztery rodziny pszczele) ułatwia oddychanie, czyli wpływa leczniczo na górne drogi oddechowe. Sesja terapii pomaga w sposób naturalny, ekologiczny przy wielu schorzeniach takich jak: astma, migreny, alergie, infekcje układu oddechowego. Dobrze wpływa na układ nerwowy.

Domek został postawiony w "Pasiece na ogrodzie" w Bielińcu. Z apiterapii będzie można korzystać w przyszłym roku (2022) w miesiącu lipcu po zasiedleniu w ulach znajdujących się w domku rodzin pszczelich.

domek do apiterapii w Bielińcu



Liczba wyświetleń artykułu: 2478

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie