Portal Pszczelarski

Pozyskano środki na domek do apiterapii w Bielińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel domek do apiterapii uloterapia

Towarzystwo Przyjaciół Wsi Blieliniec złożyło wniosek w ramach programu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. 

Wojewódzkimi Operatorami projektu są:

  • Fundacja Fundusz Lokalny SMK,
  • LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej,
  • Stowarzyszenie "TRYGON – Rozwój i Innowacja" i
  • "Fundusz Przestrzeń Lokalna".

Wniosek został złożony dla pszczelarzy z Regionalnego Koła Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu na budowę domku do apiterapii. Kwota dotacji to 6000 zł przeznaczone na zakup materiałów na budowę domku. Prace budowlane wykonali sami pszczelarze. Ponieważ na terenie Gminy Ulanów coraz mocniej rozwija się pszczelarstwo, więc narodził się pomysł budowy domku do apiterapii.

Potrzeba realizacji takiej inicjatywy jest efektem aktywnej działalności pszczelarzy z Bielińca i okolic podczas, której spotykamy się z brakiem świadomości, jaki wpływ na ogólne zdrowie człowieka ma przebywanie w sąsiedztwie pszczół jako dar natury, który człowiek może bez nakładów finansowych wykorzystać dla siebie. Przebywanie w takim domku wśród pszczół, a zwłaszcza ich bzyczenie pomaga walczyć z depresją, uspokaja i działa relaksująco, a zapach powietrza ulatniającego się z uli (w domku są cztery ule czyli cztery rodziny pszczele) ułatwia oddychanie, czyli wpływa leczniczo na górne drogi oddechowe. Sesja terapii pomaga w sposób naturalny, ekologiczny przy wielu schorzeniach takich jak: astma, migreny, alergie, infekcje układu oddechowego. Dobrze wpływa na układ nerwowy.

Domek został postawiony w "Pasiece na ogrodzie" w Bielińcu. Z apiterapii będzie można korzystać w przyszłym roku (2022) w miesiącu lipcu po zasiedleniu w ulach znajdujących się w domku rodzin pszczelich.

domek do apiterapii w BielińcuLiczba wyświetleń artykułu: 2706

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.