Portal Pszczelarski

Azjatyckie pochodzenie pszczoły miodnej 2021

pszczelarstwo na świecie pszczoła miodna

Badania genetyczne przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców z York University wykazały, że gatunek pszczół miodnych wywodzi się z Azji i stąd następnie przywędrował na inne kontynenty. Owady te powstać miały około siedmiu milionów lat temu. 

Naukowcy dokonali analizy genetycznej ponad 251 pszczół miodnych z 18 różnych podgatunków pochodzących z Europy, Afryki i Azji. Porównanie mutacji w DNA umożliwiło ustalenie, kiedy i gdzie wyewoluował gatunek pszczół miodnych. Według badaczy doszło do tego około 7 milionów lat temu na terenie Azji, gdzie notabene wytworzyły się również dzikie pszczoły. Na tym kontynencie powstały też pierwsze hodowle pszczół. 

Kanadyjscy naukowcy ustalili ponadto, że do Afryki i Europy te owady przywędrowały około 6 milionów lat temu. Dotychczas natomiast sądzono, że stało się to około miliona lat temu. Innym ważnym odkryciem jest wykazanie, że za powstanie nowego gatunku odpowiada jedynie 145 mutacji z około 12 tysięcy genów obecnych u wszystkich podgatunków pszczół. Dzięki temu, wiedząc, które geny odróżniają pszczoły miodne od dzikich, w wypadku wyginięcia tych pierwszych będzie możliwe ich odtworzenie. 

Co więcej, badacze wykazali, że wytworzone z biegiem czasu mutacje genów związane z życiem i organizacją ula wykształciły się u robotnic, a nie królowych. Świadczyć to ma o tym, że selekcja naturalna u pszczół skupia się na utrzymaniu całej kolonii, a nie tylko królowych, mimo że te składają jaja.Liczba wyświetleń artykułu: 921

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.