Portal Pszczelarski

Azjatyckie pochodzenie pszczoły miodnej 2021

pszczelarstwo na świecie pszczoła miodna

Badania genetyczne przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców z York University wykazały, że gatunek pszczół miodnych wywodzi się z Azji i stąd następnie przywędrował na inne kontynenty. Owady te powstać miały około siedmiu milionów lat temu. 

Naukowcy dokonali analizy genetycznej ponad 251 pszczół miodnych z 18 różnych podgatunków pochodzących z Europy, Afryki i Azji. Porównanie mutacji w DNA umożliwiło ustalenie, kiedy i gdzie wyewoluował gatunek pszczół miodnych. Według badaczy doszło do tego około 7 milionów lat temu na terenie Azji, gdzie notabene wytworzyły się również dzikie pszczoły. Na tym kontynencie powstały też pierwsze hodowle pszczół. 

Kanadyjscy naukowcy ustalili ponadto, że do Afryki i Europy te owady przywędrowały około 6 milionów lat temu. Dotychczas natomiast sądzono, że stało się to około miliona lat temu. Innym ważnym odkryciem jest wykazanie, że za powstanie nowego gatunku odpowiada jedynie 145 mutacji z około 12 tysięcy genów obecnych u wszystkich podgatunków pszczół. Dzięki temu, wiedząc, które geny odróżniają pszczoły miodne od dzikich, w wypadku wyginięcia tych pierwszych będzie możliwe ich odtworzenie. 

Co więcej, badacze wykazali, że wytworzone z biegiem czasu mutacje genów związane z życiem i organizacją ula wykształciły się u robotnic, a nie królowych. Świadczyć to ma o tym, że selekcja naturalna u pszczół skupia się na utrzymaniu całej kolonii, a nie tylko królowych, mimo że te składają jaja.Liczba wyświetleń artykułu: 345

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski