Portal Pszczelarski

Wróblowianki we Wróblowicach posadziły ok. 120 sadzonek drzew, krzewów i roślin miododajnych 2021

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała Koło Gospodyń Wiejskich Wróblowianki Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wróblowianki wiedzą, że w głównej mierze od pracy pszczół zależy to, co jemy. Dlatego gospodynie z zapałem przystąpiły do akcji sadzenia drzew, krzewów i roślin miododajnych. Ostatecznie we Wróblowicach (gm. Zakliczyn, pow. tarnowski) nasadzono ok. 120 sadzonek. Pszczela przestrzeń w kolejnych latach będzie służyć pożytecznym owadom.

rośliny miododajne do posadzenia we Wróblowicach 2021

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, czyli inicjator przedsięwzięcie przypomina, że według szacunków, co trzecia łyżka spożywanego przez nas jedzenia, to efekt procesu zapylania. Jabłka, pomarańcze, truskawki, ogórki, fasola, zioła, pomidory - to tylko kilka przykładów upraw w średnim bądź wysokim stopniu zależnych od zapylania przez owady. Gdyby pewnego dnia pszczoły zniknęły, nasza dieta stałaby się nie tylko monotonna, ale przede wszystkim droga. Mało tego, hodowla zwierząt i produkty odzwierzęce są również uzależnione od pracy owadów zapylających rośliny uprawne na pasze. Jak widać rola pszczół i dziko żyjących zapylaczy jest ogromna zarówno dla człowieka, jak i całego ekosystemu. 

nasadzenie roślin miododajnych we Wróblowicach 2021

Niestety działalność człowieka ma istotny wpływ na spadającą liczebność zapylaczy. Przyczyn jest wiele, jak np.: intensywne i monokulturowe rolnictwo, stosowanie pestycydów czy coraz powszechniejsza "betonoza" nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w gospodarstwach domowych, w których w miejsce ogródków pojawia się kostka brukowa i beton. 

Warto brać przykład z pań z KGW Wróblowianki i tworzyć u siebie miejsca z roślinami miododajnymi. Każdy z nas stosunkowo niewielkim kosztem może przyczynić się do poprawienia sytuacji pszczół i innych zapylaczy. W efekcie działamy na własną korzyść, zapewniając sobie chociażby bezpieczeństwo żywnościowe.

sadzenie roślin miododajnych we Wróblowicach przez Wróblowianki 2021

Akcję nasadzeń przeprowadzono w ramach projektu "Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele" realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wróblowianki sadzą rośliny miododajne we Wróblowicach 2021



Liczba wyświetleń artykułu: 368

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016