Portal Pszczelarski

Wojnicz dołącza do projektu Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele 2021

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała inspiruje kolejne samorządy do uczestnictwa w akcji nasadzeń roślin miododajnych w ramach projektu "Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele".

nasadzenie roślin miododajnych w Wojniczu 2021

Działania nawiązują do rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której podkreślono, że: musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić nasz miód i pszczoły, ponieważ 76% produkcji żywności w Europie opiera się na zapylaniu, a zatem pszczoły są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego. W inicjatywę zaangażował się m.in. Wojnicz.

W tym mieście, w okolicach kina "Wawel" nasadzono ponad 400 sadzonek roślin miododajnych. Akcja przyczyniła się również do edukacji młodych ludzi, ponieważ wraz z burmistrzem Tadeuszem Bąkiem oraz Jarosławem Bujakiem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu w nasadzeniach uczestniczyli także uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Wojniczu. 

Tadeusz Bąk i Jarosław Bujak Kieszonkowe Ogrody Miododajne w Wojniczu

- Warto jest podejmować działania, które mają na celu poprawę jakości środowiska oraz mogą się przyczynić do zwiększenia liczebności pożytecznych owadów w naszej gminie. Jedną
z możliwości wspomagania naszego pszczelarstwa jest właśnie sadzenie drzew i krzewów miododajnych – podkreśla burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk. 

uczniowie szkoły podstawowej w Wojniczu sadzą rośliny miododajne 2021

Według szacunków Parlamentu Europejskiego, w Unii Europejskiej UE około 84% gatunków uprawnych i 78% gatunków dzikich kwiatów jest zależnych, przynajmniej częściowo, od zapylania przez zwierzęta, a wartość rocznej produkcji rolnej w UE bezpośrednio związanej z owadami zapylającymi wynosi prawie 15 mld euro. Dlatego pszczoły oraz dzikie zapylacze są kluczowe dla bezpieczeństwa naszej żywności. Pamiętajmy, że przyczyniają się też do produkcji włókien, leków czy biopaliw. Tymczasem z powodu zanieczyszczenia środowiska, zmian w użytkowaniu gruntów, intensywnej gospodarki rolnej, stosowania pestycydów etc. populacja pożytecznych owadów jest coraz mniejsza, a coraz więcej gatunków jest zagrożonych.

uczestnicy akcji nasadzeń roślin miododajnych w Wojniczu 2021



Liczba wyświetleń artykułu: 376

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kaczka po mazursku

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie