Portal Pszczelarski

Posadzono 2500 roślin miododajnych w ramach projektu Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021

pszczelarstwo małopolskie Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Kieszonkowe Ogrody Miododajne

Subregion tarnowski dzięki inicjatywie Tarnowskiej Organizacji Turystycznej staje się wzorcowym przykładem tego, jak można zatroszczyć się o pszczoły i dziko żyjące zapylacze. W ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" nasadzono 15 Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych, w których posadzono ok. 2500 sadzonek roślin, krzewów i drzew miododajnych

Imponujący efekt projektu uzyskano dzięki współpracy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej z 10 jednostkami samorządy terytorialnego. Kieszonkowe Ogrody Miododajne powstały m.in. w Tarnowie oraz gminach: Szczurowa, Iwkowa, Tuchów czy Czchów. Pszczoły i inne dziko żyjące zapylaczy zyskały przestrzenie, w których owady znajdą pożywienie z roślin o różnym okresie kwitnienia, co jest szczególnie ważne z uwagi na trend upraw monokulturowych na rozległych terenach. Skutek tego, w danym okresie kwitnie np. mnóstwo rzepaku, ale w innych tygodniach, miesiącach brakuje już pożywienia dla zapylaczy. 

sadzenie roślin miododajnych Kieszonkowe Ogrody Miododajne

Działalność człowieka niesie ze sobą także wiele innych zagrożeń. Stosowanie toksycznych pestycydów, wycinanie lasów i terenów bogatych w roślinność, zastępowanie ogródków przydomowych trawnikami – to tylko kilka przykładów negatywnych działań, które przekładają się na wymieranie pszczół. Niszcząc pożyteczne owady tak naprawdę szkodzimy sami sobie, ponieważ żywność, jaką spożywamy w dużej mierze zależy od pracy pszczół i dziko żyjących zapylaczy. 

Kieszonkowe Ogrody Miododajne tak naprawdę może tworzyć większość z nas. Wystarczy znaleźć miejsce na posadzenie ziół bądź krzew owocowych czy drzew, jak lipa drobnolistna, klon polny, wierzba iwa, głóg, tarnina. Przyroda odwdzięczy się nam pożywieniem i urokliwymi zakątkami. 

Projekt został dofinansowany z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Całkowita wartość projektu to 46 980 zł, z czego dotacja wynosi 37 000 zł.

nasadzenie roślin miododajnych Kieszonkowe Ogrody Miododajne



Liczba wyświetleń artykułu: 671

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zostań bohaterem pszczół

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku