Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Posadzono 2500 roślin miododajnych w ramach projektu Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021

pszczelarstwo małopolskie Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Kieszonkowe Ogrody Miododajne

Subregion tarnowski dzięki inicjatywie Tarnowskiej Organizacji Turystycznej staje się wzorcowym przykładem tego, jak można zatroszczyć się o pszczoły i dziko żyjące zapylacze. W ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" nasadzono 15 Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych, w których posadzono ok. 2500 sadzonek roślin, krzewów i drzew miododajnych

Imponujący efekt projektu uzyskano dzięki współpracy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej z 10 jednostkami samorządy terytorialnego. Kieszonkowe Ogrody Miododajne powstały m.in. w Tarnowie oraz gminach: Szczurowa, Iwkowa, Tuchów czy Czchów. Pszczoły i inne dziko żyjące zapylaczy zyskały przestrzenie, w których owady znajdą pożywienie z roślin o różnym okresie kwitnienia, co jest szczególnie ważne z uwagi na trend upraw monokulturowych na rozległych terenach. Skutek tego, w danym okresie kwitnie np. mnóstwo rzepaku, ale w innych tygodniach, miesiącach brakuje już pożywienia dla zapylaczy. 

sadzenie roślin miododajnych Kieszonkowe Ogrody Miododajne

Działalność człowieka niesie ze sobą także wiele innych zagrożeń. Stosowanie toksycznych pestycydów, wycinanie lasów i terenów bogatych w roślinność, zastępowanie ogródków przydomowych trawnikami – to tylko kilka przykładów negatywnych działań, które przekładają się na wymieranie pszczół. Niszcząc pożyteczne owady tak naprawdę szkodzimy sami sobie, ponieważ żywność, jaką spożywamy w dużej mierze zależy od pracy pszczół i dziko żyjących zapylaczy. 

Kieszonkowe Ogrody Miododajne tak naprawdę może tworzyć większość z nas. Wystarczy znaleźć miejsce na posadzenie ziół bądź krzew owocowych czy drzew, jak lipa drobnolistna, klon polny, wierzba iwa, głóg, tarnina. Przyroda odwdzięczy się nam pożywieniem i urokliwymi zakątkami. 

Projekt został dofinansowany z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Całkowita wartość projektu to 46 980 zł, z czego dotacja wynosi 37 000 zł.

nasadzenie roślin miododajnych Kieszonkowe Ogrody Miododajne



Liczba wyświetleń artykułu: 804

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami