Portal Pszczelarski

W południowej Anglii odkryto siedlisko rodzimego gatunku pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła rodzima pszczoła miodna

Południowoafrykański badacz Filipe Salbany odkrył w posiadłości Blenheim w hrabstwie Oxfordshire w południowej Anglii siedlisko pszczół z wielowiekowym rodowodem. Jeżeli potwierdzą to testy DNA, to są to dzicy potomkowie tak zwanych rodzimych pszczół. 

Filipe Salbany jest fizjologiem, trenerem i byłym zawodnikiem kolarskim. Swoje badania prowadził przez 18 miesięcy na obszarze wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO posiadłości Blenheim. Udało mu się tam odkryć 50 pszczelich kolonii, żyjących na wielowiekowych dębach, choć w okolicy jego zdaniem może być ich nawet dziesięć razy więcej. 

Dotychczas sądzono, że populacje rodzimych pszczół wyginęły wskutek chorób, pestycydów i wyparcia przez gatunki sprowadzone z zagranicy. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jedna trzecia dzikich pszczół zniknęła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Filipe Salbany twierdzi, że odnalezienie owadów, które trwają w jednym miejscu od wieków pozwoli uzyskać więcej informacji na temat odporności pszczół na pasożyty, chemikalia, pestycydy czy inne interwencje człowieka w środowisko. 

Pszczoły z Blenheim są mniejsze od zwykłych pszczół miodnych. Są również bardziej futrzane i ciemniejsze. Trwające badania DNA mają potwierdzić ich rodowód. Zarząd posiadłości, a także osoby zaangażowane w ratowanie dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii podkreślają w rozmowie z agencją AFP, że jest konieczna ochrona takich siedlisk, by jak najwięcej rodzimych pszczół przetrwało dla przyszłych pokoleń.Liczba wyświetleń artykułu: 315

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna