Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

W południowej Anglii odkryto siedlisko rodzimego gatunku pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła rodzima pszczoła miodna

Południowoafrykański badacz Filipe Salbany odkrył w posiadłości Blenheim w hrabstwie Oxfordshire w południowej Anglii siedlisko pszczół z wielowiekowym rodowodem. Jeżeli potwierdzą to testy DNA, to są to dzicy potomkowie tak zwanych rodzimych pszczół. 

Filipe Salbany jest fizjologiem, trenerem i byłym zawodnikiem kolarskim. Swoje badania prowadził przez 18 miesięcy na obszarze wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO posiadłości Blenheim. Udało mu się tam odkryć 50 pszczelich kolonii, żyjących na wielowiekowych dębach, choć w okolicy jego zdaniem może być ich nawet dziesięć razy więcej. 

Dotychczas sądzono, że populacje rodzimych pszczół wyginęły wskutek chorób, pestycydów i wyparcia przez gatunki sprowadzone z zagranicy. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jedna trzecia dzikich pszczół zniknęła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Filipe Salbany twierdzi, że odnalezienie owadów, które trwają w jednym miejscu od wieków pozwoli uzyskać więcej informacji na temat odporności pszczół na pasożyty, chemikalia, pestycydy czy inne interwencje człowieka w środowisko. 

Pszczoły z Blenheim są mniejsze od zwykłych pszczół miodnych. Są również bardziej futrzane i ciemniejsze. Trwające badania DNA mają potwierdzić ich rodowód. Zarząd posiadłości, a także osoby zaangażowane w ratowanie dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii podkreślają w rozmowie z agencją AFP, że jest konieczna ochrona takich siedlisk, by jak najwięcej rodzimych pszczół przetrwało dla przyszłych pokoleń.Liczba wyświetleń artykułu: 1262

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom