Portal Pszczelarski

W południowej Anglii odkryto siedlisko rodzimego gatunku pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła rodzima pszczoła miodna

Południowoafrykański badacz Filipe Salbany odkrył w posiadłości Blenheim w hrabstwie Oxfordshire w południowej Anglii siedlisko pszczół z wielowiekowym rodowodem. Jeżeli potwierdzą to testy DNA, to są to dzicy potomkowie tak zwanych rodzimych pszczół. 

Filipe Salbany jest fizjologiem, trenerem i byłym zawodnikiem kolarskim. Swoje badania prowadził przez 18 miesięcy na obszarze wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO posiadłości Blenheim. Udało mu się tam odkryć 50 pszczelich kolonii, żyjących na wielowiekowych dębach, choć w okolicy jego zdaniem może być ich nawet dziesięć razy więcej. 

Dotychczas sądzono, że populacje rodzimych pszczół wyginęły wskutek chorób, pestycydów i wyparcia przez gatunki sprowadzone z zagranicy. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jedna trzecia dzikich pszczół zniknęła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Filipe Salbany twierdzi, że odnalezienie owadów, które trwają w jednym miejscu od wieków pozwoli uzyskać więcej informacji na temat odporności pszczół na pasożyty, chemikalia, pestycydy czy inne interwencje człowieka w środowisko. 

Pszczoły z Blenheim są mniejsze od zwykłych pszczół miodnych. Są również bardziej futrzane i ciemniejsze. Trwające badania DNA mają potwierdzić ich rodowód. Zarząd posiadłości, a także osoby zaangażowane w ratowanie dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii podkreślają w rozmowie z agencją AFP, że jest konieczna ochrona takich siedlisk, by jak najwięcej rodzimych pszczół przetrwało dla przyszłych pokoleń.



Liczba wyświetleń artykułu: 1598

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych