Portal Pszczelarski

Zmiany w wsparciu dla pszczelarzy po spotkaniu ministra rolnictwa z szefem Polskiego Związku Pszczelarskiego 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki Tadeusz Dylon Stanisław Ból

26 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz sekretarza stanu Ryszarda Bartosika z prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Dylonem i wiceprezydentem Związku Stanisławem Bólem. Efektem tych rozmów jest szereg zmian, jakie od 2022 roku mają zostać wprowadzone dla branży pszczelarskiej. 

Do spotkania doszło w gabinecie wiceministra Ryszarda Bartosika. Rozmowy koncentrowały się przede wszystkim wokół III wersji Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 odnoszących się do pszczelarstwa i interwencji sektorowych. W opublikowanym przez Ministerstwo komunikacie zapowiedziano, że strony uzgodniły zmiany we wsparciu dla pszczelarzy w części "forma i wysokość wsparcia" w odniesieniu do kosztów dodatkowych przewidzianych do 7% podniesionych kosztów. W tym przypadku limit kwoty przypadającej na pszczelarza zwiększono do: 65 złotych przy wsparciu dla inwestycji i modernizacji gospodarstw pasiecznych; 30 złotych w wspieraniu walki z warrozą produktami leczniczymi oraz pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół. Ponadto wpisano możliwość tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także uwzględniono możliwość ponoszenia kosztów dodatkowych przez organizacje do 7% do limitu 30 zł w przeliczeniu na pszczelarza.

Część postulatów Związku została już wprowadzona. Dotyczy to między innymi dopisania przy "pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół" możliwości tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także propozycja utrzymania w tej samej interwencji kosztów dodatkowych dla organizacji pszczelarskich (na koszty administracyjne). W trakcie spotkania poruszono została także kwestia rzeczoznawców chorób pszczół. Osoby takie mogłyby pełnić funkcję pomocniczą dla inspekcji weterynaryjnej. Strony rozmawiały także na temat interwencji związanych ze wspieraniem poziomu wiedzy pszczelarskiej. W tej sprawie przekazano informację, że w proponowanych zmianach nie wpisano zapisu związanego z kosztami dodatkowymi, ponieważ wszystkie koszty ponoszone na organizację szkoleń będą kwalifikować się do rozliczenia (jako podstawowe). 

Część uwag zgłoszonych przez związkowców ma zostać rozpatrzona przy tworzeniu wytycznych do poszczególnych interwencji sektorowych. Zapowiedziano, że będzie się to odbywało przy kolejnych konsultacjach z Polskim Związkiem Pszczelarskim.Liczba wyświetleń artykułu: 374

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski