Portal Pszczelarski

Zmiany w wsparciu dla pszczelarzy po spotkaniu ministra rolnictwa z szefem Polskiego Związku Pszczelarskiego 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki Tadeusz Dylon Stanisław Ból

26 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz sekretarza stanu Ryszarda Bartosika z prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Dylonem i wiceprezydentem Związku Stanisławem Bólem. Efektem tych rozmów jest szereg zmian, jakie od 2022 roku mają zostać wprowadzone dla branży pszczelarskiej. 

Do spotkania doszło w gabinecie wiceministra Ryszarda Bartosika. Rozmowy koncentrowały się przede wszystkim wokół III wersji Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 odnoszących się do pszczelarstwa i interwencji sektorowych. W opublikowanym przez Ministerstwo komunikacie zapowiedziano, że strony uzgodniły zmiany we wsparciu dla pszczelarzy w części "forma i wysokość wsparcia" w odniesieniu do kosztów dodatkowych przewidzianych do 7% podniesionych kosztów. W tym przypadku limit kwoty przypadającej na pszczelarza zwiększono do: 65 złotych przy wsparciu dla inwestycji i modernizacji gospodarstw pasiecznych; 30 złotych w wspieraniu walki z warrozą produktami leczniczymi oraz pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół. Ponadto wpisano możliwość tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także uwzględniono możliwość ponoszenia kosztów dodatkowych przez organizacje do 7% do limitu 30 zł w przeliczeniu na pszczelarza.

Część postulatów Związku została już wprowadzona. Dotyczy to między innymi dopisania przy "pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół" możliwości tworzenia pakietów i odkładów przez producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, a także propozycja utrzymania w tej samej interwencji kosztów dodatkowych dla organizacji pszczelarskich (na koszty administracyjne). W trakcie spotkania poruszono została także kwestia rzeczoznawców chorób pszczół. Osoby takie mogłyby pełnić funkcję pomocniczą dla inspekcji weterynaryjnej. Strony rozmawiały także na temat interwencji związanych ze wspieraniem poziomu wiedzy pszczelarskiej. W tej sprawie przekazano informację, że w proponowanych zmianach nie wpisano zapisu związanego z kosztami dodatkowymi, ponieważ wszystkie koszty ponoszone na organizację szkoleń będą kwalifikować się do rozliczenia (jako podstawowe). 

Część uwag zgłoszonych przez związkowców ma zostać rozpatrzona przy tworzeniu wytycznych do poszczególnych interwencji sektorowych. Zapowiedziano, że będzie się to odbywało przy kolejnych konsultacjach z Polskim Związkiem Pszczelarskim.Liczba wyświetleń artykułu: 100

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.