Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Małopolski szlak miodem płynący 2021

pszczelarstwo małopolskie Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Małopolska Pszczoła

"Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" - tak brzmi nazwa projektu realizowanego w ostatnich miesiącach przez Tarnowską Organizację Turystyczną, który przyniósł wiele dobrego dla świata pszczół. Korzyści są nie tylko widoczne gołym okiem, ale i niosą ze sobą wartość edukacyjną. Inwestycjom w nasadzenia Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych towarzyszyły bowiem działania promocyjne oraz warsztaty. 

małopolski szlak miodem płynący nasadzenia roślin miododajnych

W ramach akcji nasadzeń Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych, Tarnowska Organizacja Turystyczna nawiązała owocną współpracę z 9 jednostkami samorządu terytorialnego. Krzewy, zioła bądź krzewy sadzono m.in. w Tarnowie, Wojakowej (gm. Iwkowa) czy miejscowościach Zaborów i Pojawie w gminie Szczurowa. Za sprawą inicjatywy powstały urokliwe zakątki, w których pszczoły i dziko żyjące zapylacze znajdą pożywienie z roślin o różnym okresie kwitnienia, co jest też elementem uwrażliwienia społeczeństwa na problem zaniku bioróżnorodności. W nasadzenia były zaangażowane osoby w różnym wieku, także uczniowie, przy okazji nabywając wiedzę o jakże istotnej roli pszczół dla naszego ekosystemu. 

praca przy nasadzeniach w ramach projektu małopolski szlak miodem płynący

Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku można odkrywać dzięki mapie turystycznej, którą wydała Tarnowska Organizacja Turystyczna. Mapa (do pobrania na stronach internetowych https://www.lot.tarnow.pl/oraz www.pszczeleprzestrzenie.pl) zawiera informacje na temat 30 pasiek z powiatów tarnowskiego, nowosądeckiego, dąbrowskiego, bocheńskiego czy Tarnowa. Turyści z lektury wydawnictwa otrzymują również kompleksową wiedzę na temat innych atrakcji, jak i miejsc czy wydarzeń związanych z pszczelarstwem w regionie.

Ważną częścią projektu są działania edukacyjne i promocyjne. Tarnowska Organizacja Turystyczna propagowała dobre praktyki służące zapylaczom poprzez opracowanie merytorycznych tekstów, które opublikowano zarówno w mapie, jak i w gazetach samorządowych oraz portalach gmin zaangażowanych w projekt. Dodatkowo zorganizowano warsztaty w pasiekach, gdzie zwracano uwagę na rolę w przyrodzie pszczół i innych dziko żyjących zapylaczy, zagrożenia oraz potrzebę ochrony pożytecznych owadów. 

Projekt został dofinansowany z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła".

uczestnicy akcji małopolski szlak miodem płynący



Liczba wyświetleń artykułu: 739

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele