Zbadano mięsożerne pszczoły z Ameryki Środkowej 2021
Trzy gatunki pszczół spośród 20 tysięcy są mięsożerne. Są to tak zwane pszczoły sępowe, zamieszkujące Amerykę Środkową. Zostały one zbadane przez entomologów z University of California w Riverside.
Nawyki dietetyczne pszczół sępowych odkryto dopiero w latach 80. XX wieku. Wówczas dostrzeżono, że owady te nie interesują się kwiatami, ale żywią się padliną. Żyjące w lasach deszczowych pszczoły wyrywają z rozkładających się ciał zwierząt kawałki mięsa, najczęściej wgryzając się przez oczy. Tym sposobem w ciągu jednego dnia są w stanie zjeść całą jaszczurkę, w osiem godzin głowę ptaka, a w sześć dwie żaby. Pszczoły najpierw przeżuwają mięso, tworząc z niego papkę przenoszoną do ula, gdzie magazynują je w woskowych komórkach.
Amerykańscy naukowcy badali pszczoły sępowe z gatunku Trigona necrophaga. Badania prowadzono na Kostaryce, gdzie w tamtejszych lasach rozstawiono pułapki z kawałkami kurczaka. Okazało się, że owady te w znajdujących się w tylnych odnóżach kieszeniach, czyli tam, gdzie inne pszczoły przechowują pyłek, gromadzą kawałki mięsa. Ponadto naukowcy zauważyli, że pszczoły sępowe mają inny układ trawienny, niż pozostałe gatunki. Posiadają między innymi kwasolubne bakterie, które są podobne do tych, które występują u sępów, hien i innych padlinożerców.
Mięsożerne pszczoły nie mogą użądlić, ale za to są w stanie ugryźć, co może wywołać pojawienie się pęcherzy i ran. Według badaczy przodkowie tych pszczół mieli problemy z ze znalezieniem odpowiedniej ilości nektaru, przez co zostały zmuszone do zmiany swoich preferencji dietetycznych. Jest to o tyle prawdopodobne, że jak wykazały badania z 2019 roku, także "zwykłe" pszczoły żywią się białkiem zwierzęcym. Dzieje się tak, gdyż na pochłanianym nektarze znajduje się sporo mikroorganizmów.
Liczba wyświetleń artykułu: 2967
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!