Portal Pszczelarski

Azjatyckie pszczoły krzyczą za pomocą skrzydeł

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA porozumiewanie się pszczół szerszeń azjatycki azjatyckie pszczoły miodne

Amerykańscy naukowcy z Wellesley College opublikowali w czasopiśmie Royal Society Open Science wyniki swoich badań dotyczących mechanizmów obronnych azjatyckich pszczół miodnych. Okazało się, że owady te atakowane przez gigantyczne szerszenie, wydają za pomocą skrzydeł dźwięki przypominające krzyk. 

Badania zostały przeprowadzone w Wietnamie i trwały siedem lat. Naukowcy podjęli współpracę z lokalnymi pszczelarzami, którzy udostępnili im swoje pasieki do zamontowania w nich kamery i mikrofonów. Za ich pomocą nagrano ponad 1300 minut dźwięków z życia pszczół. Podczas ich analizy badacze wyszczególnili tak zwane "piski antydrapieżnicze". Notowano je w czasie nalotu szerszeni lub gdy tylko naukowcy przybliżali papier z feromonami tych drapieżników. 

Po porównaniu obrazu z kamer okazało się, że w momencie wydawania tych dźwięków pszczoły podnoszą odwłoki i brzęczą skrzydłami, a także chaotycznie biegają po ulu. Badaczy określili tę reakcję "wrzaskiem" i "płaczem". Apogeum intensywności tych dźwięków następuje, kiedy szerszenie unoszą się przed wejściem do ula. Naukowcy nie są jednak pewni, czy te okrzyki przyczyniają się do wywołania reakcji obronnej. Niemniej pszczoły azjatyckie potrafią bronić się przed tymi drapieżnikami. Między innymi zalepiają wejście do ula zwierzęcym łajnem lub wspólnymi siłami przygniatają szerszenia kulą takiego łajna. Takich mechanizmów obronnych nie wypracowały jednak pszczoły europejskie. Nie odnotowano również sygnałów alarmowych przy zbliżaniu się do uli mniejszych drapieżników, niż szerszenie azjatyckie. 

Naukowcy podkreślają, że istnieje podobieństwo między "krzykami" azjatyckich pszczół a sygnałami alarmowymi wydawanymi w podobnych sytuacjach zagrożenia przez niektóre ssaki i ptaki. Przed badaczami teraz praca nad sprawdzeniem, czy istnieje korelacja między podnoszonym krzykiem a działaniami obronnymi. 

Szerszenie azjatyckie stanowią jedno z największych zagrożeń dla pszczelej populacji. Jeden taki owad potrafi zabić w krótkim czasie tysiące pszczół i zabrać larwy, który wykorzystuje jako pokarm dla swojego potomstwa.

Czytaj również:

Sposoby porozumiewania się pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 55

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.