Portal Pszczelarski

Azjatyckie pszczoły krzyczą za pomocą skrzydeł

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA porozumiewanie się pszczół szerszeń azjatycki azjatyckie pszczoły miodne

Amerykańscy naukowcy z Wellesley College opublikowali w czasopiśmie Royal Society Open Science wyniki swoich badań dotyczących mechanizmów obronnych azjatyckich pszczół miodnych. Okazało się, że owady te atakowane przez gigantyczne szerszenie, wydają za pomocą skrzydeł dźwięki przypominające krzyk. 

Badania zostały przeprowadzone w Wietnamie i trwały siedem lat. Naukowcy podjęli współpracę z lokalnymi pszczelarzami, którzy udostępnili im swoje pasieki do zamontowania w nich kamery i mikrofonów. Za ich pomocą nagrano ponad 1300 minut dźwięków z życia pszczół. Podczas ich analizy badacze wyszczególnili tak zwane "piski antydrapieżnicze". Notowano je w czasie nalotu szerszeni lub gdy tylko naukowcy przybliżali papier z feromonami tych drapieżników. 

Po porównaniu obrazu z kamer okazało się, że w momencie wydawania tych dźwięków pszczoły podnoszą odwłoki i brzęczą skrzydłami, a także chaotycznie biegają po ulu. Badaczy określili tę reakcję "wrzaskiem" i "płaczem". Apogeum intensywności tych dźwięków następuje, kiedy szerszenie unoszą się przed wejściem do ula. Naukowcy nie są jednak pewni, czy te okrzyki przyczyniają się do wywołania reakcji obronnej. Niemniej pszczoły azjatyckie potrafią bronić się przed tymi drapieżnikami. Między innymi zalepiają wejście do ula zwierzęcym łajnem lub wspólnymi siłami przygniatają szerszenia kulą takiego łajna. Takich mechanizmów obronnych nie wypracowały jednak pszczoły europejskie. Nie odnotowano również sygnałów alarmowych przy zbliżaniu się do uli mniejszych drapieżników, niż szerszenie azjatyckie. 

Naukowcy podkreślają, że istnieje podobieństwo między "krzykami" azjatyckich pszczół a sygnałami alarmowymi wydawanymi w podobnych sytuacjach zagrożenia przez niektóre ssaki i ptaki. Przed badaczami teraz praca nad sprawdzeniem, czy istnieje korelacja między podnoszonym krzykiem a działaniami obronnymi. 

Szerszenie azjatyckie stanowią jedno z największych zagrożeń dla pszczelej populacji. Jeden taki owad potrafi zabić w krótkim czasie tysiące pszczół i zabrać larwy, który wykorzystuje jako pokarm dla swojego potomstwa.

Czytaj również:

Sposoby porozumiewania się pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 480

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę