Portal Pszczelarski

Azjatyckie pszczoły krzyczą za pomocą skrzydeł

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA porozumiewanie się pszczół szerszeń azjatycki azjatyckie pszczoły miodne

Amerykańscy naukowcy z Wellesley College opublikowali w czasopiśmie Royal Society Open Science wyniki swoich badań dotyczących mechanizmów obronnych azjatyckich pszczół miodnych. Okazało się, że owady te atakowane przez gigantyczne szerszenie, wydają za pomocą skrzydeł dźwięki przypominające krzyk. 

Badania zostały przeprowadzone w Wietnamie i trwały siedem lat. Naukowcy podjęli współpracę z lokalnymi pszczelarzami, którzy udostępnili im swoje pasieki do zamontowania w nich kamery i mikrofonów. Za ich pomocą nagrano ponad 1300 minut dźwięków z życia pszczół. Podczas ich analizy badacze wyszczególnili tak zwane "piski antydrapieżnicze". Notowano je w czasie nalotu szerszeni lub gdy tylko naukowcy przybliżali papier z feromonami tych drapieżników. 

Po porównaniu obrazu z kamer okazało się, że w momencie wydawania tych dźwięków pszczoły podnoszą odwłoki i brzęczą skrzydłami, a także chaotycznie biegają po ulu. Badaczy określili tę reakcję "wrzaskiem" i "płaczem". Apogeum intensywności tych dźwięków następuje, kiedy szerszenie unoszą się przed wejściem do ula. Naukowcy nie są jednak pewni, czy te okrzyki przyczyniają się do wywołania reakcji obronnej. Niemniej pszczoły azjatyckie potrafią bronić się przed tymi drapieżnikami. Między innymi zalepiają wejście do ula zwierzęcym łajnem lub wspólnymi siłami przygniatają szerszenia kulą takiego łajna. Takich mechanizmów obronnych nie wypracowały jednak pszczoły europejskie. Nie odnotowano również sygnałów alarmowych przy zbliżaniu się do uli mniejszych drapieżników, niż szerszenie azjatyckie. 

Naukowcy podkreślają, że istnieje podobieństwo między "krzykami" azjatyckich pszczół a sygnałami alarmowymi wydawanymi w podobnych sytuacjach zagrożenia przez niektóre ssaki i ptaki. Przed badaczami teraz praca nad sprawdzeniem, czy istnieje korelacja między podnoszonym krzykiem a działaniami obronnymi. 

Szerszenie azjatyckie stanowią jedno z największych zagrożeń dla pszczelej populacji. Jeden taki owad potrafi zabić w krótkim czasie tysiące pszczół i zabrać larwy, który wykorzystuje jako pokarm dla swojego potomstwa.

Czytaj również:

Sposoby porozumiewania się pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 2073

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!