Azjatyckie pszczoły krzyczą za pomocą skrzydeł
Amerykańscy naukowcy z Wellesley College opublikowali w czasopiśmie Royal Society Open Science wyniki swoich badań dotyczących mechanizmów obronnych azjatyckich pszczół miodnych. Okazało się, że owady te atakowane przez gigantyczne szerszenie, wydają za pomocą skrzydeł dźwięki przypominające krzyk.
Badania zostały przeprowadzone w Wietnamie i trwały siedem lat. Naukowcy podjęli współpracę z lokalnymi pszczelarzami, którzy udostępnili im swoje pasieki do zamontowania w nich kamery i mikrofonów. Za ich pomocą nagrano ponad 1300 minut dźwięków z życia pszczół. Podczas ich analizy badacze wyszczególnili tak zwane "piski antydrapieżnicze". Notowano je w czasie nalotu szerszeni lub gdy tylko naukowcy przybliżali papier z feromonami tych drapieżników.
Po porównaniu obrazu z kamer okazało się, że w momencie wydawania tych dźwięków pszczoły podnoszą odwłoki i brzęczą skrzydłami, a także chaotycznie biegają po ulu. Badaczy określili tę reakcję "wrzaskiem" i "płaczem". Apogeum intensywności tych dźwięków następuje, kiedy szerszenie unoszą się przed wejściem do ula. Naukowcy nie są jednak pewni, czy te okrzyki przyczyniają się do wywołania reakcji obronnej. Niemniej pszczoły azjatyckie potrafią bronić się przed tymi drapieżnikami. Między innymi zalepiają wejście do ula zwierzęcym łajnem lub wspólnymi siłami przygniatają szerszenia kulą takiego łajna. Takich mechanizmów obronnych nie wypracowały jednak pszczoły europejskie. Nie odnotowano również sygnałów alarmowych przy zbliżaniu się do uli mniejszych drapieżników, niż szerszenie azjatyckie.
Naukowcy podkreślają, że istnieje podobieństwo między "krzykami" azjatyckich pszczół a sygnałami alarmowymi wydawanymi w podobnych sytuacjach zagrożenia przez niektóre ssaki i ptaki. Przed badaczami teraz praca nad sprawdzeniem, czy istnieje korelacja między podnoszonym krzykiem a działaniami obronnymi.
Szerszenie azjatyckie stanowią jedno z największych zagrożeń dla pszczelej populacji. Jeden taki owad potrafi zabić w krótkim czasie tysiące pszczół i zabrać larwy, który wykorzystuje jako pokarm dla swojego potomstwa.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2433
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!