Portal Pszczelarski

Miododajne nasadzenia w Kajasówce 2021

pszczelarstwo małopolskie ekoton Lajkonik Nadleśnictwo Krzeszowice Kajasówka

W Kajasówce, w gminie Czernichów w powiecie krakowskim pracownicy fabryki Lajkonik przy wsparciu Nadleśnictwa Krzeszowice dokonali nasadzeń roślin miododajnych. Wzdłuż jednej z dróg powstała ekoton, w którym będzie rósł między innymi berberys, głóg, jarząb pospolity i dzika róża. Zasadzona została również aleja lipowa.

Ekoton jest strefą łączącą ze sobą sąsiadujące, odmienne ekosystemy, czyli w tym wypadku rolniczy i leśny. W rozmowie z serwisem Głos24, Kordian Habel - Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Krzeszowice - zaznacza, że w tym miejscu będą rosły rośliny typowe dla obu tych środowisk, czyli trzmielina pospolita, bez czarny, kalina koralowa, porzeczka czerwona, kruszyna pospolita, berberys zwyczajny, jarząb pospolity, róża dzika, czereśnia ptasia oraz głóg. Znajdzie się też tutaj miejsce dla ścieżki edukacyjnej, na której zostaną umieszczone informacje, jak wspierać owady zapylające. Twórcy projektu mają nadzieję, że pszczoły i inne zapylacze będą mogły się cieszyć z tego miejsca już wiosną 2022 roku. 

Podjęta inicjatywa ma na celu wspieranie bioróżnorodności i służyć pszczołom, muchówkom i motylom, które będą korzystać ze strefy ekotonu i alei lipowej. Firma Lajkonik liczy również, że podjęte działania umocnią jej wizerunek, jako marki promującej odpowiedzialną gospodarkę leśną. Nie jest to zresztą pierwsza taka akcja tego przedsiębiorstwa. Lajkonik odpowiadał za stworzenie ekologicznego muralu, który pochłaniał smog w centrum Krakowa. Od 2017 roku firma może szczycić się certyfikatem FSC®, świadczący o wspieraniu gospodarki leśnej. Tym razem jednak jest to pierwsza taka inicjatywa podejmowana we współpracy z Nadleśnictwem i w dodatku na rzecz bioróżnorodności, w którą może jednocześnie zaangażować się wielu pracowników.Liczba wyświetleń artykułu: 425

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczoła murarka - pierwszy lokator owadziego hotelu w Radlinie

Śmiercionośne pszczoły w Australii. Raport 2000-2013

Spożycie ekologicznej żywności w Polsce jest 15 razy mniejsze niż na Zachodzie. Rynek będzie jednak rósł

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom