Portal Pszczelarski

Znaleziono tani i skuteczny środek chroniący przed warrozą 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Tajwanie warroza lek na warrozę maślan sodu Varroa destructor dręcz pszczeli

Grupa naukowców z Tajwanu odkryła, że maślan sodu skutecznie chroni pszczoły przed skutkami wirusa DWV i warrozy. Co równie ważne, jest to związek bardzo tani do pozyskania, co może pomóc w wyeliminowaniu groźnych chorób pszczół. 

Warroza jest wywoływana przez roztocz Varroa destructor (dręcz pszczeli) przenoszony przez wirus zdeformowanych skrzydeł DWV (Deformed wing virus). Choroba ta charakteryzuje się osłabieniem i deformacją skrzydeł, co w konsekwencji prowadzi do śmierci. 

Badacze z Uniwersytetu Narodowego Tajwanu przez tydzień karmili grupę pszczół wodą z cukrem z dodatkiem maślanu sodu. W kolejnym etapie badań owady zarażono wirusem DWV. Okazało się, że 90% pszczół karmionych maślanem przeżyło kolejne dni, natomiast 90% pszczół, które nie otrzymały maślanu, zmarło wkrótce po tym. Naukowcy doszli do wniosku, że maślan sodu chroni pszczoły przed patogenem. Zauważono też, że ten związek wywołuje część odpowiedzi immunologicznej, co umożliwia zwalczenie wirusa. 

Wirus warrozy zakłóca także ekspresję genów związanych z przekazywaniem sygnałów nerwowych i kilkoma innymi procesami biologicznymi, związanych między innymi z pamięcią. Dlatego badacze postanowili również sprawdzić, jak maślan wpływa na ten aspekt choroby. Przy wejściach do uli zamontowano monitoring i przez około miesiąc badano ruch tych owadów. Wykazano, że spośród pszczół, które przed zarażeniem karmiono wodą z cukrem i maślanem, ponad 80% wróciło do ula. Jest to wynik zbliżony do tego, jaki osiągano ze zdrowymi pszczołami. 

Walorem maślanu sodu jest także jego tanie pozyskanie, gdyż występuje on w wielu roślinach. To daje nadzieje, że ten środek będzie powszechne stosowany w pasiekach.



Liczba wyświetleń artykułu: 11577

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pasta miodowo-miętowa

Kaczka z pieczarkami i miodem

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe