Wojakowa z ogrodem miododajnym 2021

Nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. Fot. Katarzyna Dzięgiel, Urząd Gminy w Iwkowej
Tarnowska Organizacja Turystyczna inspiruje kolejne samorządy do tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych. Tym razem do współpracy dołączyła malownicza gmina Iwkowa położona w powiecie brzeskim. Ogród powstał w miejscowości Wojakowa, gdzie nasadzono rodzime, nieinwazyjne rośliny i krzewy miododajne, jak np. lawenda, kocimiętka czy berberys.
Teren pod ogród został przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy Iwkowa na czele z wójtem Bogusławem Kamińskim, przy wsparciu ze strony sołtys wsi Anny Hajduk oraz nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. W akcję nasadzania zostali zaangażowani również i uczniowie miejscowej szkoły, którzy przy okazji odkrywali tajemnice niezwykłego świata pszczół, a także istotnej roli, jaką odgrywają dla nas pożyteczne owady. To była "żywa" i pasjonująca lekcja biologii.
Iwkowa jest gminą atrakcyjną pod względem turystycznym z uwagi na malownicze położenie, piękne krajobrazy, zabytki, tradycje sadownicze oraz bogatą historię. Wystarczy wspomnieć, że początki procesu osadniczego w Wojakowej sięgają czasów prehistorycznych. Kieszonkowy ogród miododajny w Wojakowej będzie kolejnym ciekawym punktem na mapie regionu.
Przestrzeń życiowa pszczół i dzikich zapylaczy zmniejsza się z wielu względów. W otoczeniu domów jednorodzinnych coraz częściej dominują kostka brukowa i krótko przystrzyżone trawniki. Na polach przeważają uprawy monokulturowe. Dodajmy do tego powszechne stosowanie środków chemicznych i mamy obraz katastrofy w ekosystemie. Kieszonkowe ogrody miododajne są jednym z pomysłów na przywrócenie balansu w przyrodzie. Tego typu obiekty mogą powstawać z inicjatywy samorządów, ale i gospodarstw domowych, które zyskają na podwórkach piękne drzewa i rośliny spełniające jakże pożyteczną i ważną funkcję dla ludzkości.
Inicjatywę w Wojakowej przeprowadzono w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną i dofinansowanego z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 15 kieszonkowych ogrodów miododajnych w 9 jednostkach samorządu terytorialnego.
Liczba wyświetleń artykułu: 1393
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

My dla pszczół - akcja pszczelarska w Austrii 2023
Kontynuacja akcji pszczelarskiej Edyta Glebocki

Adoptuj Pszczołę 10 - akcja Greenpeace
Kolejna edycja akcji Greenpeace Dariusz Buzun

Akademia Pszczoły Bohatera - program edukacyjny realizowany na Podkarpaciu 2023
Przemysław Czarnek odwiedził szkołę podstawową realizującą program APB Dariusz Buzun

Odbierz kwiatka dla pszczoły - akcja pszczelarska 2023
Rozdawali aksamitki za darmo Dariusz Buzun

Wrocław dla pszczół 2023 - akcja pszczelarska
Szczytna akcja pszczelarska we Wrocławiu Dariusz Buzun

To Bee or Not to Bee - akcja pszczelarska 2023
Akcja pszczelarska wsparta przez sieć Netto Dariusz Buzun

3 stowarzyszenia będą odpowiadać za promocję pszczelarstwa w Krotoszynie w 2023 roku
Akcja pszczelarska o której warto wiedzieć Dariusz Buzun
