Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wojakowa z ogrodem miododajnym 2021

Nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. Fot. Katarzyna Dzięgiel, Urząd Gminy w Iwkowej

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogród miododajny Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Małopolska Pszczoła

Tarnowska Organizacja Turystyczna inspiruje kolejne samorządy do tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych. Tym razem do współpracy dołączyła malownicza gmina Iwkowa położona w powiecie brzeskim. Ogród powstał w miejscowości Wojakowa, gdzie nasadzono rodzime, nieinwazyjne rośliny i krzewy miododajne, jak np. lawenda, kocimiętka czy berberys.

rośliny miododajne do nasadzenia w Iwkowej

Teren pod ogród został przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy Iwkowa na czele z wójtem Bogusławem Kamińskim, przy wsparciu ze strony sołtys wsi Anny Hajduk oraz nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej. W akcję nasadzania zostali zaangażowani również i uczniowie miejscowej szkoły, którzy przy okazji odkrywali tajemnice niezwykłego świata pszczół, a także istotnej roli, jaką odgrywają dla nas pożyteczne owady. To była "żywa" i pasjonująca lekcja biologii.

ogród miododajny w Iwkowej 2021 - nasadzenie roślin

Iwkowa jest gminą atrakcyjną pod względem turystycznym z uwagi na malownicze położenie, piękne krajobrazy, zabytki, tradycje sadownicze oraz bogatą historię. Wystarczy wspomnieć, że początki procesu osadniczego w Wojakowej sięgają czasów prehistorycznych. Kieszonkowy ogród miododajny w Wojakowej będzie kolejnym ciekawym punktem na mapie regionu.

budowa kieszonkowe ogrodu miododajnego w Iwkowej

Przestrzeń życiowa pszczół i dzikich zapylaczy zmniejsza się z wielu względów. W otoczeniu domów jednorodzinnych coraz częściej dominują kostka brukowa i krótko przystrzyżone trawniki. Na polach przeważają uprawy monokulturowe. Dodajmy do tego powszechne stosowanie środków chemicznych i mamy obraz katastrofy w ekosystemie. Kieszonkowe ogrody miododajne są jednym z pomysłów na przywrócenie balansu w przyrodzie. Tego typu obiekty mogą powstawać z inicjatywy samorządów, ale i gospodarstw domowych, które zyskają na podwórkach piękne drzewa i rośliny spełniające jakże pożyteczną i ważną funkcję dla ludzkości.

nasadzenie roślin miododajnych w Iwkowej

Inicjatywę w Wojakowej przeprowadzono w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną i dofinansowanego z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 15 kieszonkowych ogrodów miododajnych w 9 jednostkach samorządu terytorialnego.

lawenda w ogrodzie miododajnym w Iwkowej



Liczba wyświetleń artykułu: 1393

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Kurczak w różowej marynacie

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą