Portal Pszczelarski

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa 2021

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogrody miododajne Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Władysław Mądrzyk

Los pszczół nie jest obojętny mieszkańcom gminy Szczurowa. W miejscowościach Zaborów i Pojawie nasadzono kieszonkowe ogrody miododajne w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną. W inicjatywie uczestniczyli uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej w Zaborowie, lokalni społecznicy, strażacy oraz wójt, który zrzucił marynarkę, zakasał rękawy i złapał za łopatę, by pomóc w sadzeniu kasztana jadalnego, lipy wonnej, pigwowca, tamaryszka drobnokwiatowego oraz innych drzew i krzewów miododajnych.

- W naszej gminie dbamy o środowisko naturalne. Cieszę się, że tylu uczniów jest zaangażowanych w akcję. Cenię sobie każde inicjatywy z udziałem młodzieży – mówi Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.

Dyrektor szkoły w Zaborowie Mieczysław Chabura podkreśla, że udział w tego typu przedsięwzięciach jest jednym z elementów programu nauczania, a placówka chętnie bierze udział w proekologicznych działaniach, za co była nagradzana nawet na szczeblu wojewódzkim. – Dziś ósmoklasiści dają pozytywny przykład uczniom najmłodszych klas, dla których tuż obok zorganizowaliśmy pożegnanie lata. Młodzi patrzą na starszych i widzą, że można spędzić pożytecznie czas z troską o przyrodę – dodaje dyrektor.

Będziemy pielęgnować ten ogród, który jest kolejną perełką w naszej pięknej miejscowości. Jako sołtys mogę być dumny z mieszkańców, że tak chętnie włączają się w różnorakie inicjatywy – zaznacza Franciszek Babło, sołtys Zaborowa.

W gminie Szczurowa nie brakuje pasjonatów pszczelarstwa. Wśród nich jest sołtys Pojawia, gdzie w urokliwym centrum miejscowości nasadzono drugi z kieszonkowych ogrodów miododajnych.

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy skorzystać z projektu. Nasz zakątek jest coraz piękniejszy, w przyszłości będą towarzyszyć nam pszczółki, o które należy mocno dbać. Współczesność nie jest łatwa dla tych pożytecznych owadów. W naszej okolicy największym problem stanowi choroba warroza – zauważa sołtys Pojawia Władysław Mądrzyk.

Dodajmy, że dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 9 kieszonkowych ogrodów miododajnych.

Zobacz również:

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa 2021 (galeria zdjęć)



Liczba wyświetleń artykułu: 1690

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Miód z dziką różą

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie