Portal Pszczelarski

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa 2021

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogrody miododajne Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Władysław Mądrzyk

Los pszczół nie jest obojętny mieszkańcom gminy Szczurowa. W miejscowościach Zaborów i Pojawie nasadzono kieszonkowe ogrody miododajne w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną. W inicjatywie uczestniczyli uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej w Zaborowie, lokalni społecznicy, strażacy oraz wójt, który zrzucił marynarkę, zakasał rękawy i złapał za łopatę, by pomóc w sadzeniu kasztana jadalnego, lipy wonnej, pigwowca, tamaryszka drobnokwiatowego oraz innych drzew i krzewów miododajnych.

- W naszej gminie dbamy o środowisko naturalne. Cieszę się, że tylu uczniów jest zaangażowanych w akcję. Cenię sobie każde inicjatywy z udziałem młodzieży – mówi Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.

Dyrektor szkoły w Zaborowie Mieczysław Chabura podkreśla, że udział w tego typu przedsięwzięciach jest jednym z elementów programu nauczania, a placówka chętnie bierze udział w proekologicznych działaniach, za co była nagradzana nawet na szczeblu wojewódzkim. – Dziś ósmoklasiści dają pozytywny przykład uczniom najmłodszych klas, dla których tuż obok zorganizowaliśmy pożegnanie lata. Młodzi patrzą na starszych i widzą, że można spędzić pożytecznie czas z troską o przyrodę – dodaje dyrektor.

Będziemy pielęgnować ten ogród, który jest kolejną perełką w naszej pięknej miejscowości. Jako sołtys mogę być dumny z mieszkańców, że tak chętnie włączają się w różnorakie inicjatywy – zaznacza Franciszek Babło, sołtys Zaborowa.

W gminie Szczurowa nie brakuje pasjonatów pszczelarstwa. Wśród nich jest sołtys Pojawia, gdzie w urokliwym centrum miejscowości nasadzono drugi z kieszonkowych ogrodów miododajnych.

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy skorzystać z projektu. Nasz zakątek jest coraz piękniejszy, w przyszłości będą towarzyszyć nam pszczółki, o które należy mocno dbać. Współczesność nie jest łatwa dla tych pożytecznych owadów. W naszej okolicy największym problem stanowi choroba warroza – zauważa sołtys Pojawia Władysław Mądrzyk.

Dodajmy, że dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 9 kieszonkowych ogrodów miododajnych.

Zobacz również:

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa 2021 (galeria zdjęć)



Liczba wyświetleń artykułu: 1304

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą