Portal Pszczelarski

W Szczecinie buduje się miododajne bomby 2021

pszczelarstwo zachodniopomorskie akcja pszczelarska miododajne bomby Fundacja Las Sztuki Rajskiego Dnia na Rayskiego Miejska Partyzantka Ogrodnicza

Wykonane z gliny, ziemi i nasion roślin miododajnych bomby ekologiczne są tworzone w Szczecinie w czasie warsztatów dla dzieci. Jest to edukacyjna inicjatywa, która ma dodatkowo przyczynić się do powstania niewielkich łąk kwietnych, co ma z kolei poprawić warunki rozwoju pszczelej populacji w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Miododajne bomby zostały wykonane podczas "Rajskiego Dnia na Rayskiego", czyli święcie ulicy Rayskiego w Szczecinie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Las Sztuki. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przedstawicielka tej organizacji Karolina Gołębiowska zaznaczyła, że celem akcji jest przede wszystkim edukowanie najmłodszych. Podczas organizowanych przez Fundację warsztatów dzieci mogą sporo się dowiedzieć o znaczeniu pszczół. Przy okazji lepienie ekologicznych bomb stanowi doskonałą zabawę. Sklejane są one z gliny, ziemi i nasion roślin, takich jak gorczyca, bławatek czy mak. Taka bomba może być wykorzystana od razu po wykonaniu lub osuszona i zasiana w wybranym przez siebie czasie. 

Fundacja Las Sztuki liczy, że bomby z nasionami roślin miododajnych przyczynią się do ukwiecenia miasta, zwiększenia jego bioróżnorodności i wyparcia trawników z przestrzeni miejskiej na rzecz łąk kwietnych. Dzięki temu owady zapylające, a zwłaszcza pszczoły w Szczecinie będą miały sporo pożywienia i przestrzeń do życia.

Warsztaty z budowy bomb miododajnych zostały sfinansowane przez Program Społecznik z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marek Jońca z Zarządu Województwa zaznaczył konieczność dalszej pracy edukacyjnej mieszkańców regionu, gdyż między innymi wciąż odnotowuje się przypadki niszczenia siedlisk rodzin pszczelich. Tworzenie ekobomb jest również elementem projektu "Miejska Partyzantka Ogrodnicza", realizowanego w Szczecinie od 2018 roku w okresie wiosenno-letnim. Obejmuje on działania, służące budowaniu platformy do wymiany poglądów między osobami w różnym wieku na tematy związane z ekologią.Liczba wyświetleń artykułu: 485

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

O co chodzi w BeePower!?