Portal Pszczelarski

W Szczecinie buduje się miododajne bomby 2021

pszczelarstwo zachodniopomorskie akcja pszczelarska miododajne bomby Fundacja Las Sztuki Rajskiego Dnia na Rayskiego Miejska Partyzantka Ogrodnicza

Wykonane z gliny, ziemi i nasion roślin miododajnych bomby ekologiczne są tworzone w Szczecinie w czasie warsztatów dla dzieci. Jest to edukacyjna inicjatywa, która ma dodatkowo przyczynić się do powstania niewielkich łąk kwietnych, co ma z kolei poprawić warunki rozwoju pszczelej populacji w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Miododajne bomby zostały wykonane podczas "Rajskiego Dnia na Rayskiego", czyli święcie ulicy Rayskiego w Szczecinie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Las Sztuki. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przedstawicielka tej organizacji Karolina Gołębiowska zaznaczyła, że celem akcji jest przede wszystkim edukowanie najmłodszych. Podczas organizowanych przez Fundację warsztatów dzieci mogą sporo się dowiedzieć o znaczeniu pszczół. Przy okazji lepienie ekologicznych bomb stanowi doskonałą zabawę. Sklejane są one z gliny, ziemi i nasion roślin, takich jak gorczyca, bławatek czy mak. Taka bomba może być wykorzystana od razu po wykonaniu lub osuszona i zasiana w wybranym przez siebie czasie. 

Fundacja Las Sztuki liczy, że bomby z nasionami roślin miododajnych przyczynią się do ukwiecenia miasta, zwiększenia jego bioróżnorodności i wyparcia trawników z przestrzeni miejskiej na rzecz łąk kwietnych. Dzięki temu owady zapylające, a zwłaszcza pszczoły w Szczecinie będą miały sporo pożywienia i przestrzeń do życia.

Warsztaty z budowy bomb miododajnych zostały sfinansowane przez Program Społecznik z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marek Jońca z Zarządu Województwa zaznaczył konieczność dalszej pracy edukacyjnej mieszkańców regionu, gdyż między innymi wciąż odnotowuje się przypadki niszczenia siedlisk rodzin pszczelich. Tworzenie ekobomb jest również elementem projektu "Miejska Partyzantka Ogrodnicza", realizowanego w Szczecinie od 2018 roku w okresie wiosenno-letnim. Obejmuje on działania, służące budowaniu platformy do wymiany poglądów między osobami w różnym wieku na tematy związane z ekologią.Liczba wyświetleń artykułu: 539

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

O co chodzi w BeePower!?

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych