Portal Pszczelarski

W Szczecinie buduje się miododajne bomby 2021

pszczelarstwo zachodniopomorskie akcja pszczelarska miododajne bomby Fundacja Las Sztuki Rajskiego Dnia na Rayskiego Miejska Partyzantka Ogrodnicza

Wykonane z gliny, ziemi i nasion roślin miododajnych bomby ekologiczne są tworzone w Szczecinie w czasie warsztatów dla dzieci. Jest to edukacyjna inicjatywa, która ma dodatkowo przyczynić się do powstania niewielkich łąk kwietnych, co ma z kolei poprawić warunki rozwoju pszczelej populacji w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Miododajne bomby zostały wykonane podczas "Rajskiego Dnia na Rayskiego", czyli święcie ulicy Rayskiego w Szczecinie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Las Sztuki. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przedstawicielka tej organizacji Karolina Gołębiowska zaznaczyła, że celem akcji jest przede wszystkim edukowanie najmłodszych. Podczas organizowanych przez Fundację warsztatów dzieci mogą sporo się dowiedzieć o znaczeniu pszczół. Przy okazji lepienie ekologicznych bomb stanowi doskonałą zabawę. Sklejane są one z gliny, ziemi i nasion roślin, takich jak gorczyca, bławatek czy mak. Taka bomba może być wykorzystana od razu po wykonaniu lub osuszona i zasiana w wybranym przez siebie czasie. 

Fundacja Las Sztuki liczy, że bomby z nasionami roślin miododajnych przyczynią się do ukwiecenia miasta, zwiększenia jego bioróżnorodności i wyparcia trawników z przestrzeni miejskiej na rzecz łąk kwietnych. Dzięki temu owady zapylające, a zwłaszcza pszczoły w Szczecinie będą miały sporo pożywienia i przestrzeń do życia.

Warsztaty z budowy bomb miododajnych zostały sfinansowane przez Program Społecznik z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marek Jońca z Zarządu Województwa zaznaczył konieczność dalszej pracy edukacyjnej mieszkańców regionu, gdyż między innymi wciąż odnotowuje się przypadki niszczenia siedlisk rodzin pszczelich. Tworzenie ekobomb jest również elementem projektu "Miejska Partyzantka Ogrodnicza", realizowanego w Szczecinie od 2018 roku w okresie wiosenno-letnim. Obejmuje on działania, służące budowaniu platformy do wymiany poglądów między osobami w różnym wieku na tematy związane z ekologią.Liczba wyświetleń artykułu: 310

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll