Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze miodobranie w krośnieńskiej miejskiej pasiece 2021

pszczelarstwo podkarpackie miód miejski pasieka miejska pszczelarstwo miejskie Marek Barzyk Koło Pszczelarzy w Krośnie Auraeko

W Krośnie po raz pierwszy zebrano miód z miejskiej pasieki. Jak zapewniają miejscowi pszczelarze, zbiory są co prawda niewielkie, ale miód jest wyśmienity.

Miejska pasieka w Krośnie znajduje się w zakolu Wisłoka. Postawiona została w czerwcu 2021 roku, a do budowy uli wykorzystano bębny z zużytych pralek. Mieszka tu około 150 tysięcy pszczół rasy krainka. Wytwarzają one miód wielokwiatowy z przewagą nektaru nawłoci.

Pasieka ma pełnić głównie funkcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Miejscowi pszczelarze urządzają również prelekcje dla szkół i przedszkoli na temat ich pracy i znaczenia pszczelej populacji. Pszczoły znajdują się pod stałą opieką Marka Barzyka – prezes Krośnieńskiego Koła Pszczelarzy. Po pierwszych miesiącach funkcjonowania pasieki udało się zebrać około 4 kilogramów miodu z każdego ula. W rozmowie z portalem Krosno24 opiekun tego miejsca wskazuje, że przyczyną niewielkich zbiorów jest spóźnione postawienie uli w momencie, gdy większość roślin, stanowiących pożytek dla owadów zapylających, była już przekwitnięta.

Miód ma zostać przekazany do Urzędu Miasta i Fundacji Odzyskaj Środowisko. To właśnie te instytucje wraz z organizacją Auraeko są odpowiedzialne za stworzenie miejskiej pasieki w Krośnie. Władze miasta zapowiadają, że jak pszczoły się zadomowią, to pasieka w zakolu Wisłoka zostanie powiększona. Prezes Krośnieńskiego Koła Pszczelarzy liczy, że w kolejnych sezonach zbiory będą większe, gdyż panują tu wymarzone warunki dla rozwoju owadów zapylających. Teren nadrzecza wiosną jest pełen kwiecia, a niedaleko znajduje się owocowy sad miejski, gdzie rośnie około 130 gatunków starych odmian jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz śliw.

Czytaj również:

Właściwości miodu wielokwiatowego



Liczba wyświetleń artykułu: 674

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Wymiana matki pszczelej ze stworzeniem odkładu

Dokumentacja leczenia pszczół – książka leczenia zwierząt

Linia pszczół car: Kortówka