Portal Pszczelarski

W Głubczycach powstaje inteligentna pasieka 2021

pszczelarstwo opolskie inteligentna pasieka Głubczyce pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Ule z monitoringiem i detektorem wandalizmu pojawią się w okolicach ujęcia wody "Powstańców" w Głubczycach w województwie opolskim. Jest to inicjatywa spółki głubczyckich wodociągów i kanalizacji.

Projekt inteligentnej pasieki edukacyjnej w Głubczycach jest jednym z pierwszych takich w Polsce. Składają się na niego cztery nowoczesne ule, wyposażone w urządzenia pomiarowe, umożliwiające monitoring pszczół przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sprawdzane będą takie parametry, jak wilgotność, temperatura, waga czy częstotliwość dźwięków. Te dane pozwalają na otrzymywanie zawczasu informacji o potencjalnych zagrożeniach dla hodowanych pszczół.

Przedsiębiorstwo wodociągowe podkreśla, że zależy mu na podejmowaniu działań proekologicznych. W miejscu powstania pasieki mają zostać również zasianie rośliny miododajne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Walor edukacyjny projektu będzie z kolei realizowany głównie przez Internet. Życie pszczół z tej pasieki będzie można bowiem śledzić online. Dostęp do interfejsu umożlwiającego obserwację sytuacji w ulach zostanie udostępniony w specjalnie przygotowanej zakładce, znajdującej się na stronie internetowej głubczyckich wodociągów.Liczba wyświetleń artykułu: 335

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową