Portal Pszczelarski

W Głubczycach powstaje inteligentna pasieka 2021

pszczelarstwo opolskie inteligentna pasieka Głubczyce pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Ule z monitoringiem i detektorem wandalizmu pojawią się w okolicach ujęcia wody "Powstańców" w Głubczycach w województwie opolskim. Jest to inicjatywa spółki głubczyckich wodociągów i kanalizacji.

Projekt inteligentnej pasieki edukacyjnej w Głubczycach jest jednym z pierwszych takich w Polsce. Składają się na niego cztery nowoczesne ule, wyposażone w urządzenia pomiarowe, umożliwiające monitoring pszczół przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sprawdzane będą takie parametry, jak wilgotność, temperatura, waga czy częstotliwość dźwięków. Te dane pozwalają na otrzymywanie zawczasu informacji o potencjalnych zagrożeniach dla hodowanych pszczół.

Przedsiębiorstwo wodociągowe podkreśla, że zależy mu na podejmowaniu działań proekologicznych. W miejscu powstania pasieki mają zostać również zasianie rośliny miododajne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Walor edukacyjny projektu będzie z kolei realizowany głównie przez Internet. Życie pszczół z tej pasieki będzie można bowiem śledzić online. Dostęp do interfejsu umożlwiającego obserwację sytuacji w ulach zostanie udostępniony w specjalnie przygotowanej zakładce, znajdującej się na stronie internetowej głubczyckich wodociągów.Liczba wyświetleń artykułu: 441

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom