Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wrocławska studentka podsłuchuje pszczoły 2021

pszczelarstwo dolnośląskie Anna Tomańska dźwięki wydawane przez pszczoły badanie pszczół Paweł Chorbiński

Anna Tomańska - studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada dźwięki wydawane przez pszczoły. "Podsłuchiwanie" życia w ulu ma pozwolić określić, kiedy owady sygnalizują zagrożenia, choroby czy zadowolenie.

Wrocławska studentka w trakcie swych badań przez kilka miesięcy nagrywa dźwięki pochodzące z wnętrza ula. Jednocześnie odnotowuje każdą zmianę wilgotności czy temperatury. Następnym etapem będzie przeanalizowanie, czy spadek tych parametrów wiąże się z komunikacją między pszczołami. Dodatkowo, sprawdzone zostanie, jak różnią się dźwięki wydawane przez te owady, gdy w ulu jest matka z mniejszą lub większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki.

Badania są prowadzone w pasiece znajdującej się w Górach Sowich w ramach programu stypendialnego "Magistrant wdrożeniowy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu". Pasieka składa się z uli wielkopolskich, które zostały wygłuszone i wyposażone w mikrofony oraz czujniki ciepła i wilgotności.

Opiekunem naukowym projektu jest profesor Paweł Chorbiński. Wyniki badań mają pomóc pszczelarzom otrzymywać z wyprzedzeniem dane o pojawiających się niebezpieczeństwach dla pszczół, jak choroby czy działania intruza.

Projekt ma jednak charakter nie tylko naukowy, ale również artystyczny. Studentka zapowiada powstanie audycji radiowej z wykorzystaniem zebranych dźwięków z wnętrza ula.

Czytaj również:

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Pszczelarz wykorzystuje dźwięki pszczół do tworzenia muzykiLiczba wyświetleń artykułu: 689

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II