Portal Pszczelarski

Wrocławska studentka podsłuchuje pszczoły 2021

pszczelarstwo dolnośląskie Anna Tomańska dźwięki wydawane przez pszczoły badanie pszczół Paweł Chorbiński

Anna Tomańska - studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada dźwięki wydawane przez pszczoły. "Podsłuchiwanie" życia w ulu ma pozwolić określić, kiedy owady sygnalizują zagrożenia, choroby czy zadowolenie.

Wrocławska studentka w trakcie swych badań przez kilka miesięcy nagrywa dźwięki pochodzące z wnętrza ula. Jednocześnie odnotowuje każdą zmianę wilgotności czy temperatury. Następnym etapem będzie przeanalizowanie, czy spadek tych parametrów wiąże się z komunikacją między pszczołami. Dodatkowo, sprawdzone zostanie, jak różnią się dźwięki wydawane przez te owady, gdy w ulu jest matka z mniejszą lub większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki.

Badania są prowadzone w pasiece znajdującej się w Górach Sowich w ramach programu stypendialnego "Magistrant wdrożeniowy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu". Pasieka składa się z uli wielkopolskich, które zostały wygłuszone i wyposażone w mikrofony oraz czujniki ciepła i wilgotności.

Opiekunem naukowym projektu jest profesor Paweł Chorbiński. Wyniki badań mają pomóc pszczelarzom otrzymywać z wyprzedzeniem dane o pojawiających się niebezpieczeństwach dla pszczół, jak choroby czy działania intruza.

Projekt ma jednak charakter nie tylko naukowy, ale również artystyczny. Studentka zapowiada powstanie audycji radiowej z wykorzystaniem zebranych dźwięków z wnętrza ula.

Czytaj również:

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Pszczelarz wykorzystuje dźwięki pszczół do tworzenia muzykiLiczba wyświetleń artykułu: 73

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.