Portal Pszczelarski

Siedlisko niezwykle rzadkich pszczół odkryte w Łukowie 2021

pszczelarstwo lubelskie Łuków Przemysław Laskowski porobnica paskowana Amegilla quadrifasciata Polski Związek Pszczelarski

W podlubelskim Łukowie miłośnik przyrody pan Przemysław Laskowski przypadkowo natknął się na bardzo rzadko spotykaną odmianę pszczół. Okazało się, że natrafił na najliczniejszą ich grupę w całej Polsce.

Odkrycie zostało dokonane na terenie strzelnicy na Łapiguzie w Łukowie. Owymi rzadkimi pszczołami są porobnice paskowane (łac. Amegilla quadrifasciata). Są one wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi na Czerwoną Listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Jeszcze piętnaście lat temu uważano, że ten gatunek już całkowicie wyginął na terenie naszego kraju. Od tego czasu zaobserwowane te owady w zaledwie w sześciu miejscach. Okazało się, że w Łukowie żyje ich najwięcej.

Jak informuje jednak portal Lublin112.pl, dotychczas nieużytkowana strzelnica, na której znajduje się pszczela kolonia może zostać reaktywowana. W związku z tym miłośnicy przyrody i naukowcy, chcą zapewnić tym owadom jak najlepszą ochronę. W sprawę zaangażowano Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także między innymi badaczy z ośrodków naukowych oraz przedstawicieli Polskiego Związku Pszczelarskiego. Podejmowane działania nie będą jednak miały na celu zablokowanie inwestycji rewitalizacji strzelnicy, lecz zagwarantowania pszczołom na jej terenie odpowiednich warunków.



Liczba wyświetleń artykułu: 476

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II