Portal Pszczelarski

BeeBox - gniazda dla pszczół z drukarki 3D

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii BeeBox gniazdo pszczele pszczoły a druk 3d Philip Donkersley

Grupa brytyjskich naukowcy z Lancaster University opracowała drukowane na drukarkach 3D gniazda pszczele. Badacze mają nadzieję, że ich wynalazek przyczyni się do uratowania populacji tych owadów.

Jeden z twórców BeeBox, doktor Philip Donkersley liczy, że jego urządzenie będzie dla pszczół bezpiecznym siedliskiem do gniazdowania. Wynalazek składa się z komory, odpornej na światło z niewielkim otworem wejściowym. W sprzedaży ma się znaleźć kilka wersji. Najtańsza jest bez wbudowanych kamer w środku, a najdroższa z kamerami na podczerwień, co zapewnia obserwację tych owadów 24 godziny na dobę, co dotąd nie było w ogóle możliwe. 

Inspiracją dla tego wynalazku były skrzynki dla ptaków z zamontowanymi kamerami. Tworzywem wykorzystywanym do budowy BeeBoxów ma być plastik, pochodzący z recyklingu. Skrzynkę będzie można umieścić na ścianie budynku lub położyć na ziemi. Stworzony za pomocą drukarki 3D dom dla dziko żyjąco pszczół ma zastąpić naturalne siedliska lęgowe, które są coraz częściej niszczone w wyniku działań człowieka. Monitoring z kolei ma pomóc zapewnić im lepszą ochronę.Liczba wyświetleń artykułu: 420

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.