Portal Pszczelarski

BeeBox - gniazda dla pszczół z drukarki 3D

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii BeeBox gniazdo pszczele pszczoły a druk 3d Philip Donkersley

Grupa brytyjskich naukowcy z Lancaster University opracowała drukowane na drukarkach 3D gniazda pszczele. Badacze mają nadzieję, że ich wynalazek przyczyni się do uratowania populacji tych owadów.

Jeden z twórców BeeBox, doktor Philip Donkersley liczy, że jego urządzenie będzie dla pszczół bezpiecznym siedliskiem do gniazdowania. Wynalazek składa się z komory, odpornej na światło z niewielkim otworem wejściowym. W sprzedaży ma się znaleźć kilka wersji. Najtańsza jest bez wbudowanych kamer w środku, a najdroższa z kamerami na podczerwień, co zapewnia obserwację tych owadów 24 godziny na dobę, co dotąd nie było w ogóle możliwe. 

Inspiracją dla tego wynalazku były skrzynki dla ptaków z zamontowanymi kamerami. Tworzywem wykorzystywanym do budowy BeeBoxów ma być plastik, pochodzący z recyklingu. Skrzynkę będzie można umieścić na ścianie budynku lub położyć na ziemi. Stworzony za pomocą drukarki 3D dom dla dziko żyjąco pszczół ma zastąpić naturalne siedliska lęgowe, które są coraz częściej niszczone w wyniku działań człowieka. Monitoring z kolei ma pomóc zapewnić im lepszą ochronę.Liczba wyświetleń artykułu: 752

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Banan w cieście

Racuchy z bananami i miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu