Portal Pszczelarski

BeeBox - gniazda dla pszczół z drukarki 3D

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii BeeBox gniazdo pszczele pszczoły a druk 3d Philip Donkersley

Grupa brytyjskich naukowcy z Lancaster University opracowała drukowane na drukarkach 3D gniazda pszczele. Badacze mają nadzieję, że ich wynalazek przyczyni się do uratowania populacji tych owadów.

Jeden z twórców BeeBox, doktor Philip Donkersley liczy, że jego urządzenie będzie dla pszczół bezpiecznym siedliskiem do gniazdowania. Wynalazek składa się z komory, odpornej na światło z niewielkim otworem wejściowym. W sprzedaży ma się znaleźć kilka wersji. Najtańsza jest bez wbudowanych kamer w środku, a najdroższa z kamerami na podczerwień, co zapewnia obserwację tych owadów 24 godziny na dobę, co dotąd nie było w ogóle możliwe. 

Inspiracją dla tego wynalazku były skrzynki dla ptaków z zamontowanymi kamerami. Tworzywem wykorzystywanym do budowy BeeBoxów ma być plastik, pochodzący z recyklingu. Skrzynkę będzie można umieścić na ścianie budynku lub położyć na ziemi. Stworzony za pomocą drukarki 3D dom dla dziko żyjąco pszczół ma zastąpić naturalne siedliska lęgowe, które są coraz częściej niszczone w wyniku działań człowieka. Monitoring z kolei ma pomóc zapewnić im lepszą ochronę.



Liczba wyświetleń artykułu: 1876

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających