Portal Pszczelarski

Inteligentne ule w Wolborzu 2021

pszczelarstwo łódzkie inteligentne ule Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Sebastian Górecki Intelligent Hives Wolborskie Stowarzyszenie Pszczelarzy

W Wolborzu w powiecie piotrkowskim w województwie łódzkim dwie pszczele rodziny umieszczono w nowoczesnych ulach ze specjalnymi czujnikami, które pozwalają na bieżąco kontrolować sytuację w środku. Technologię opracowali studenci Politechniki Łódzkiej.

Inteligentne ule postawiono z inicjatywy Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy przy Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich, który funkcjonuje na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Zamontowane w ulu czujniki działają całą dobę i pozwalają ocenić kondycję pszczół w nim przebywających. Pszczelarze otrzymują dane dotyczące temperatury wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności, częstotliwości dźwięków wydawanych przez pszczoły, a także wagi. Informacje te są wysyłane co godzinę. To pozwala wychwycić najlepszy moment na zbiór miodu czy jak najszybciej zareagować na choroby pszczół. Zakłada się, że hodowcy będą mogli w 2-3 tygodnie przewidzieć niepokojącą sytuację w ulu. Możliwe będzie także sprawdzenie, czy do środka nie próbują się dostać osoby trzecie.

Aparaturę do inteligentnych uli zainstalował Sebastian Górecki z Wolborza, reprezentujący firmę Intelligent Hives. Jak informuje serwis TVP Łódź, miejscowi hodowcy ze Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy, którzy na co dzień opiekują się pszczołami z tej pasieki pozytywnie oceniają działanie systemu.Liczba wyświetleń artykułu: 555

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Marlenka - ciasto z miodem

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja