Portal Pszczelarski

Inteligentne ule w Wolborzu 2021

pszczelarstwo łódzkie inteligentne ule Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Sebastian Górecki Intelligent Hives Wolborskie Stowarzyszenie Pszczelarzy

W Wolborzu w powiecie piotrkowskim w województwie łódzkim dwie pszczele rodziny umieszczono w nowoczesnych ulach ze specjalnymi czujnikami, które pozwalają na bieżąco kontrolować sytuację w środku. Technologię opracowali studenci Politechniki Łódzkiej.

Inteligentne ule postawiono z inicjatywy Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy przy Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich, który funkcjonuje na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Zamontowane w ulu czujniki działają całą dobę i pozwalają ocenić kondycję pszczół w nim przebywających. Pszczelarze otrzymują dane dotyczące temperatury wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności, częstotliwości dźwięków wydawanych przez pszczoły, a także wagi. Informacje te są wysyłane co godzinę. To pozwala wychwycić najlepszy moment na zbiór miodu czy jak najszybciej zareagować na choroby pszczół. Zakłada się, że hodowcy będą mogli w 2-3 tygodnie przewidzieć niepokojącą sytuację w ulu. Możliwe będzie także sprawdzenie, czy do środka nie próbują się dostać osoby trzecie.

Aparaturę do inteligentnych uli zainstalował Sebastian Górecki z Wolborza, reprezentujący firmę Intelligent Hives. Jak informuje serwis TVP Łódź, miejscowi hodowcy ze Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy, którzy na co dzień opiekują się pszczołami z tej pasieki pozytywnie oceniają działanie systemu.



Liczba wyświetleń artykułu: 829

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: CT 46

Jak stosować kwas szczawiowy?

Rozróżnianie mateczników - mateczniki ratunkowe