Inteligentne ule w Wolborzu 2021
W Wolborzu w powiecie piotrkowskim w województwie łódzkim dwie pszczele rodziny umieszczono w nowoczesnych ulach ze specjalnymi czujnikami, które pozwalają na bieżąco kontrolować sytuację w środku. Technologię opracowali studenci Politechniki Łódzkiej.
Inteligentne ule postawiono z inicjatywy Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy przy Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich, który funkcjonuje na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu. Zamontowane w ulu czujniki działają całą dobę i pozwalają ocenić kondycję pszczół w nim przebywających. Pszczelarze otrzymują dane dotyczące temperatury wewnątrz i na zewnątrz, wilgotności, częstotliwości dźwięków wydawanych przez pszczoły, a także wagi. Informacje te są wysyłane co godzinę. To pozwala wychwycić najlepszy moment na zbiór miodu czy jak najszybciej zareagować na choroby pszczół. Zakłada się, że hodowcy będą mogli w 2-3 tygodnie przewidzieć niepokojącą sytuację w ulu. Możliwe będzie także sprawdzenie, czy do środka nie próbują się dostać osoby trzecie.
Aparaturę do inteligentnych uli zainstalował Sebastian Górecki z Wolborza, reprezentujący firmę Intelligent Hives. Jak informuje serwis TVP Łódź, miejscowi hodowcy ze Stowarzyszenia Wolborskich Pszczelarzy, którzy na co dzień opiekują się pszczołami z tej pasieki pozytywnie oceniają działanie systemu.
Liczba wyświetleń artykułu: 941
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!