Portal Pszczelarski

Uloterapia w gminie Wojaszówka 2021

pszczelarstwo podkarpackie uloterapia powietrze ulowe Jan Obara

W gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim z inicjatywy wójta Sławomira Stefańskiego postawiony został pszczeli domek. Mieszkańcy gminy będą mogli w nim korzystać z leczniczych inhalacji.

W domku pszczelim zamontowanych jest dwanaście uli, które zostały zasiedlone pszczołami rasy krainka. Docelowo będzie tu mieszkać 600 tysięcy tych owadów. Nad ulami znajduje się pomieszczenie, w którym uczestnicy uloterapii siedząc lub leżąc na ustawionych tam ławkach wdychają miodowe aromaty. Jest to powietrze pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, pomaga w leczeniu układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego i moczowego. Pszczoły znajdują się w tym czasie zadrobną siatką, która uniemożliwia się dostanie się kuracjuszy.

Domek postawiono w Łączkach Jagiellońskich w sąsiedztwie Dziennego Domu Senior-Wigor, ale ze względu na łatwość montażu i transportu w planach jest także ustawianie go w innych miejscowościach. Obecne miejsce nie jest jednak przypadkowe. Z inhalacji będą mogli korzystać seniorzy i jest to też teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, co gwarantuje pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Uloterapia w gminie Wojaszówka została sfinansowana z gminnego budżetu w kwocie 35 tysięcy złotych. Mieszkającymi w domku pszczołami zajmuje się na co dzień miejscowy pszczelarz Jan Obara. Poza sezonem, jesienią i zimą będą tu organizowane zajęcia ze zbijania ramek i wytapiania węzy pszczelej. W 2022 roku zostanie z kolei uruchomiony specjalny numer telefonu, który umożliwi zapisy na terapię w ulu wszystkim mieszkańcom gminy.Liczba wyświetleń artykułu: 1282

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XI Dzień Pszczelarza w Hańsku

IV Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli - relacja z wydarzenia

Dwie łyżki miodu - podchwytliwe pytanie w Milionerach 2017