Portal Pszczelarski

Uloterapia w gminie Wojaszówka 2021

pszczelarstwo podkarpackie uloterapia powietrze ulowe Jan Obara

W gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim z inicjatywy wójta Sławomira Stefańskiego postawiony został pszczeli domek. Mieszkańcy gminy będą mogli w nim korzystać z leczniczych inhalacji.

W domku pszczelim zamontowanych jest dwanaście uli, które zostały zasiedlone pszczołami rasy krainka. Docelowo będzie tu mieszkać 600 tysięcy tych owadów. Nad ulami znajduje się pomieszczenie, w którym uczestnicy uloterapii siedząc lub leżąc na ustawionych tam ławkach wdychają miodowe aromaty. Jest to powietrze pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, pomaga w leczeniu układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego i moczowego. Pszczoły znajdują się w tym czasie zadrobną siatką, która uniemożliwia się dostanie się kuracjuszy.

Domek postawiono w Łączkach Jagiellońskich w sąsiedztwie Dziennego Domu Senior-Wigor, ale ze względu na łatwość montażu i transportu w planach jest także ustawianie go w innych miejscowościach. Obecne miejsce nie jest jednak przypadkowe. Z inhalacji będą mogli korzystać seniorzy i jest to też teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, co gwarantuje pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Uloterapia w gminie Wojaszówka została sfinansowana z gminnego budżetu w kwocie 35 tysięcy złotych. Mieszkającymi w domku pszczołami zajmuje się na co dzień miejscowy pszczelarz Jan Obara. Poza sezonem, jesienią i zimą będą tu organizowane zajęcia ze zbijania ramek i wytapiania węzy pszczelej. W 2022 roku zostanie z kolei uruchomiony specjalny numer telefonu, który umożliwi zapisy na terapię w ulu wszystkim mieszkańcom gminy.



Liczba wyświetleń artykułu: 2562

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Pancakes cytrynowe z miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele