Uloterapia w gminie Wojaszówka 2021
W gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim z inicjatywy wójta Sławomira Stefańskiego postawiony został pszczeli domek. Mieszkańcy gminy będą mogli w nim korzystać z leczniczych inhalacji.
W domku pszczelim zamontowanych jest dwanaście uli, które zostały zasiedlone pszczołami rasy krainka. Docelowo będzie tu mieszkać 600 tysięcy tych owadów. Nad ulami znajduje się pomieszczenie, w którym uczestnicy uloterapii siedząc lub leżąc na ustawionych tam ławkach wdychają miodowe aromaty. Jest to powietrze pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, pomaga w leczeniu układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego i moczowego. Pszczoły znajdują się w tym czasie zadrobną siatką, która uniemożliwia się dostanie się kuracjuszy.
Domek postawiono w Łączkach Jagiellońskich w sąsiedztwie Dziennego Domu Senior-Wigor, ale ze względu na łatwość montażu i transportu w planach jest także ustawianie go w innych miejscowościach. Obecne miejsce nie jest jednak przypadkowe. Z inhalacji będą mogli korzystać seniorzy i jest to też teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, co gwarantuje pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.
Uloterapia w gminie Wojaszówka została sfinansowana z gminnego budżetu w kwocie 35 tysięcy złotych. Mieszkającymi w domku pszczołami zajmuje się na co dzień miejscowy pszczelarz Jan Obara. Poza sezonem, jesienią i zimą będą tu organizowane zajęcia ze zbijania ramek i wytapiania węzy pszczelej. W 2022 roku zostanie z kolei uruchomiony specjalny numer telefonu, który umożliwi zapisy na terapię w ulu wszystkim mieszkańcom gminy.
Liczba wyświetleń artykułu: 2428
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!