Portal Pszczelarski

Uloterapia w gminie Wojaszówka 2021

pszczelarstwo podkarpackie uloterapia powietrze ulowe Jan Obara

W gminie Wojaszówka w województwie podkarpackim z inicjatywy wójta Sławomira Stefańskiego postawiony został pszczeli domek. Mieszkańcy gminy będą mogli w nim korzystać z leczniczych inhalacji.

W domku pszczelim zamontowanych jest dwanaście uli, które zostały zasiedlone pszczołami rasy krainka. Docelowo będzie tu mieszkać 600 tysięcy tych owadów. Nad ulami znajduje się pomieszczenie, w którym uczestnicy uloterapii siedząc lub leżąc na ustawionych tam ławkach wdychają miodowe aromaty. Jest to powietrze pozbawione bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, pomaga w leczeniu układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, immunologicznego i moczowego. Pszczoły znajdują się w tym czasie zadrobną siatką, która uniemożliwia się dostanie się kuracjuszy.

Domek postawiono w Łączkach Jagiellońskich w sąsiedztwie Dziennego Domu Senior-Wigor, ale ze względu na łatwość montażu i transportu w planach jest także ustawianie go w innych miejscowościach. Obecne miejsce nie jest jednak przypadkowe. Z inhalacji będą mogli korzystać seniorzy i jest to też teren Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, co gwarantuje pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju.

Uloterapia w gminie Wojaszówka została sfinansowana z gminnego budżetu w kwocie 35 tysięcy złotych. Mieszkającymi w domku pszczołami zajmuje się na co dzień miejscowy pszczelarz Jan Obara. Poza sezonem, jesienią i zimą będą tu organizowane zajęcia ze zbijania ramek i wytapiania węzy pszczelej. W 2022 roku zostanie z kolei uruchomiony specjalny numer telefonu, który umożliwi zapisy na terapię w ulu wszystkim mieszkańcom gminy.



Liczba wyświetleń artykułu: 2428

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.