Portal Pszczelarski

Globalne ocieplenie ma wpływ na życie pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii Functional Ecology pszczoły a temperatura lot pszczoły

W czasopiśmie Functional Ecology ukazał się artykuł grupy brytyjskich naukowców, którzy wskazują na skutki globalnego ocieplenia na życie pszczół. Po przekroczeniu pewnego progu temperaturowego owady te mają problemy z lataniem.

Zależności między globalnym ociepleniem a życiem pszczół zbadali naukowcy z Imperial College London. Okazało się, że wydajność tych owadów szybko wzrasta po przekroczeniu 12°C. Stan ten trwa do granicy 25-27°C. Po przekroczeniu tego progu wydajność pszczół ulega obniżce. Ich aktywność w powietrzu i zdolność do latania wtedy się zaburza. Mięśnie tych owadów w wysokich temperaturach przegrzewają się i nie mogą wystarczająco szybko wspierać lotu. Analogiczna sytuacja zachodzi przy niskich temperaturach.

Wnioski wyciągnięte z tych obserwacji nie są jednak jednoznacznie negatywne. W niektórych miejscach świata globalne ocieplenie przyczyniło się do poprawienia zdolności pszczół do lotu, gdyż średnie temperatury coraz częściej przekraczają tam dolny próg, a wciąż bardzo rzadko granicę 25-27°C. Jednocześnie ekstremalne zjawiska pogodowe, jak gwałtowne zimy czy fale upałów mogą doprowadzić do zmian temperatur poza zakresem komfortowego lotu dla niektórych gatunków pszczół. To także może wpływać na inne zachowania tych owadów, jak zapylanie w różnych typach krajobrazów. Dlatego brytyjscy naukowcy zamierzają właśnie w tym kierunku prowadzić dalsze badania.Liczba wyświetleń artykułu: 301

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.