Portal Pszczelarski

Globalne ocieplenie ma wpływ na życie pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii Functional Ecology pszczoły a temperatura lot pszczoły

W czasopiśmie Functional Ecology ukazał się artykuł grupy brytyjskich naukowców, którzy wskazują na skutki globalnego ocieplenia na życie pszczół. Po przekroczeniu pewnego progu temperaturowego owady te mają problemy z lataniem.

Zależności między globalnym ociepleniem a życiem pszczół zbadali naukowcy z Imperial College London. Okazało się, że wydajność tych owadów szybko wzrasta po przekroczeniu 12°C. Stan ten trwa do granicy 25-27°C. Po przekroczeniu tego progu wydajność pszczół ulega obniżce. Ich aktywność w powietrzu i zdolność do latania wtedy się zaburza. Mięśnie tych owadów w wysokich temperaturach przegrzewają się i nie mogą wystarczająco szybko wspierać lotu. Analogiczna sytuacja zachodzi przy niskich temperaturach.

Wnioski wyciągnięte z tych obserwacji nie są jednak jednoznacznie negatywne. W niektórych miejscach świata globalne ocieplenie przyczyniło się do poprawienia zdolności pszczół do lotu, gdyż średnie temperatury coraz częściej przekraczają tam dolny próg, a wciąż bardzo rzadko granicę 25-27°C. Jednocześnie ekstremalne zjawiska pogodowe, jak gwałtowne zimy czy fale upałów mogą doprowadzić do zmian temperatur poza zakresem komfortowego lotu dla niektórych gatunków pszczół. To także może wpływać na inne zachowania tych owadów, jak zapylanie w różnych typach krajobrazów. Dlatego brytyjscy naukowcy zamierzają właśnie w tym kierunku prowadzić dalsze badania.



Liczba wyświetleń artykułu: 830

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową