Portal Pszczelarski

Globalne ocieplenie ma wpływ na życie pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii Functional Ecology pszczoły a temperatura lot pszczoły

W czasopiśmie Functional Ecology ukazał się artykuł grupy brytyjskich naukowców, którzy wskazują na skutki globalnego ocieplenia na życie pszczół. Po przekroczeniu pewnego progu temperaturowego owady te mają problemy z lataniem.

Zależności między globalnym ociepleniem a życiem pszczół zbadali naukowcy z Imperial College London. Okazało się, że wydajność tych owadów szybko wzrasta po przekroczeniu 12°C. Stan ten trwa do granicy 25-27°C. Po przekroczeniu tego progu wydajność pszczół ulega obniżce. Ich aktywność w powietrzu i zdolność do latania wtedy się zaburza. Mięśnie tych owadów w wysokich temperaturach przegrzewają się i nie mogą wystarczająco szybko wspierać lotu. Analogiczna sytuacja zachodzi przy niskich temperaturach.

Wnioski wyciągnięte z tych obserwacji nie są jednak jednoznacznie negatywne. W niektórych miejscach świata globalne ocieplenie przyczyniło się do poprawienia zdolności pszczół do lotu, gdyż średnie temperatury coraz częściej przekraczają tam dolny próg, a wciąż bardzo rzadko granicę 25-27°C. Jednocześnie ekstremalne zjawiska pogodowe, jak gwałtowne zimy czy fale upałów mogą doprowadzić do zmian temperatur poza zakresem komfortowego lotu dla niektórych gatunków pszczół. To także może wpływać na inne zachowania tych owadów, jak zapylanie w różnych typach krajobrazów. Dlatego brytyjscy naukowcy zamierzają właśnie w tym kierunku prowadzić dalsze badania.Liczba wyświetleń artykułu: 901

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Bastani – perskie lody szafranowe

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu