Portal Pszczelarski

Nikotynoidy są szkodliwe dla pszczół. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA nikotynoidy

Grupa amerykańskich naukowców z University of California, Riverside zbadała wpływ na pszczoły pestycydów, które są najczęściej stosowane do ochrony roślin ozdobnych. Okazało się, że szkodzą im nawet najmniejsze dawki tych substancji. Badacze zalecają używanie alternatywnych preparatów i innych metod ochrony przed szkodnikami.

Naukowcy rozpoczęli swoje badania od założenia hodowli roślin ozdobnych. Gatunki zostały wybrane pod względem ich atrakcyjności dla pszczół oraz tolerancji na niedobory wody. Następnie badacze połowę z nich spryskali nikotynoidami, czyli związkami podobnymi budową do nikotyny, stosowanymi do ochrony roślin przed szkodnikami. Badacze stosowali dawki rekomendowane przez producentów. W efekcie, doszło do 90-procentowego spadku reprodukcji pszczół. Działo się tak niezależnie od stopnia nawodnienia, mimo że nikotynoidy jako dobrze rozpuszczające się w wodzie powinny nie szkodzić pszczołom, gdy roślina jest obficie podlewana.

Ponadto do zaburzeń reprodukcji pszczół i ich zdolności do wyżywienia się dochodziło nawet przy zastosowaniu jednej trzeciej zalecanej dawki pestycydu. W takich wypadkach pszczoły padały martwe w przeciągu kilku dni. Naukowcy tak dużą szkodliwość tłumaczą tym, że pestycydy stosowane w ogrodach charakteryzują wyższym stężeniem, niż preparaty używane na polach uprawnych.

W tej sytuacji badacze rekomendują zmianę stosowanych substancji, ograniczenie ilość pestycydów docierających do kwiatów, odpowiednie dobranie czasu oprysków i podlewania, oraz wykorzystywanie biologicznych metod ochrony roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 417

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem