Portal Pszczelarski

Nikotynoidy są szkodliwe dla pszczół. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA nikotynoidy

Grupa amerykańskich naukowców z University of California, Riverside zbadała wpływ na pszczoły pestycydów, które są najczęściej stosowane do ochrony roślin ozdobnych. Okazało się, że szkodzą im nawet najmniejsze dawki tych substancji. Badacze zalecają używanie alternatywnych preparatów i innych metod ochrony przed szkodnikami.

Naukowcy rozpoczęli swoje badania od założenia hodowli roślin ozdobnych. Gatunki zostały wybrane pod względem ich atrakcyjności dla pszczół oraz tolerancji na niedobory wody. Następnie badacze połowę z nich spryskali nikotynoidami, czyli związkami podobnymi budową do nikotyny, stosowanymi do ochrony roślin przed szkodnikami. Badacze stosowali dawki rekomendowane przez producentów. W efekcie, doszło do 90-procentowego spadku reprodukcji pszczół. Działo się tak niezależnie od stopnia nawodnienia, mimo że nikotynoidy jako dobrze rozpuszczające się w wodzie powinny nie szkodzić pszczołom, gdy roślina jest obficie podlewana.

Ponadto do zaburzeń reprodukcji pszczół i ich zdolności do wyżywienia się dochodziło nawet przy zastosowaniu jednej trzeciej zalecanej dawki pestycydu. W takich wypadkach pszczoły padały martwe w przeciągu kilku dni. Naukowcy tak dużą szkodliwość tłumaczą tym, że pestycydy stosowane w ogrodach charakteryzują wyższym stężeniem, niż preparaty używane na polach uprawnych.

W tej sytuacji badacze rekomendują zmianę stosowanych substancji, ograniczenie ilość pestycydów docierających do kwiatów, odpowiednie dobranie czasu oprysków i podlewania, oraz wykorzystywanie biologicznych metod ochrony roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 618

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich