Portal Pszczelarski

Nikotynoidy są szkodliwe dla pszczół. Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA nikotynoidy

Grupa amerykańskich naukowców z University of California, Riverside zbadała wpływ na pszczoły pestycydów, które są najczęściej stosowane do ochrony roślin ozdobnych. Okazało się, że szkodzą im nawet najmniejsze dawki tych substancji. Badacze zalecają używanie alternatywnych preparatów i innych metod ochrony przed szkodnikami.

Naukowcy rozpoczęli swoje badania od założenia hodowli roślin ozdobnych. Gatunki zostały wybrane pod względem ich atrakcyjności dla pszczół oraz tolerancji na niedobory wody. Następnie badacze połowę z nich spryskali nikotynoidami, czyli związkami podobnymi budową do nikotyny, stosowanymi do ochrony roślin przed szkodnikami. Badacze stosowali dawki rekomendowane przez producentów. W efekcie, doszło do 90-procentowego spadku reprodukcji pszczół. Działo się tak niezależnie od stopnia nawodnienia, mimo że nikotynoidy jako dobrze rozpuszczające się w wodzie powinny nie szkodzić pszczołom, gdy roślina jest obficie podlewana.

Ponadto do zaburzeń reprodukcji pszczół i ich zdolności do wyżywienia się dochodziło nawet przy zastosowaniu jednej trzeciej zalecanej dawki pestycydu. W takich wypadkach pszczoły padały martwe w przeciągu kilku dni. Naukowcy tak dużą szkodliwość tłumaczą tym, że pestycydy stosowane w ogrodach charakteryzują wyższym stężeniem, niż preparaty używane na polach uprawnych.

W tej sytuacji badacze rekomendują zmianę stosowanych substancji, ograniczenie ilość pestycydów docierających do kwiatów, odpowiednie dobranie czasu oprysków i podlewania, oraz wykorzystywanie biologicznych metod ochrony roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 294

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.