Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Miejska pasieka na Uniwersytecie Zielonogórskim 2021

pszczelarstwo lubuskie pasieka miejska pasieka miejska w Zielonej Górze pszczelarstwo miejskie Paweł Sulatycki

Przy budynku rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego postawiono dwa nowe ule. Uczelnia dołącza do sieci miejskich pasiek w Zielonej Górze. Projekt ten jest inicjatywą tutejszej radnej Bożeny Ronowicz.

Obecnie w Zielonej Górze znajduje się 15 miejskich uli. Inicjatorka akcji ich stawiania osobiście opiekuje się pasieką przy zielonogórskiej Kasie Rolniczego Ubezpieczenia. Stąd co roku zbiera się około 50 kilogramów miodu. Tworzenie pasiek jest finansowane z budżetu miasta na lokalne inicjatywy.

Pasieka przy Uniwersytecie Zielonogórskim powstała na terenach zielonych przy ulicy Licealnej 9. Opiekuje się nią pszczelarz Paweł Sulatycki, który prywatnie posiada 200 uli. Do jego zadań należy między innymi dbanie, by w miejskich pasiekach mieszkały łagodne odmiany pszczół oraz by miały one w nich jak najlepsze warunki, pozwalające na szybkie zadomowienie się i zebranie miodu już w 2022 roku.

Pszczelarstwo w Zielonej Górze cieszy się całkiem sporą popularnością. Zlokalizowanych jest tu w sumie około 50 pasiek. Miejskie ule stoją także między innymi w Ogrodzie Botanicznym, przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy siedzibie Radia Zachód.



Liczba wyświetleń artykułu: 551

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.