Portal Pszczelarski

Polskie miody pitne ruszają na podbój Portugalii 2021

pszczelarstwo w Polsce miód pitny miód pitny producent

Jak podaje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, spółdzielnia pszczelarska APIS z Lublina rozpoczęła współpracę handlową z portugalskim dystrybutorem alkoholi. Szef biura Agencji Dariusz Duda ma nadzieję, że już niedługo miody pitne będą postrzegane w Portugalii jako tradycyjny polski produkt.

Lubelska spółdzielnia APIS powstała w 1932 roku. Zrzesza producentów miodu i lider. W swojej ofercie ma między innymi miód "Staropolski Tradycyjny", "Korzenny", "Wściekła Pszczoła" oraz miód z Certyfikatem Ekologicznym. Ponadto Komisja Europejska zarejestrowała miody pitne jako tradycyjny polski produkt wysokiej jakości, wyprodukowany zgodnie ze staropolską recepturą, według to której APIS wytwarza swoje produkty. Spółdzielnia z Lublina dystrybuuje swoje miody między innymi do USA, Niemiec, Szwecji, Włoch, Japonii, Chin, Kanady czy Australii. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu będzie można je kupić także w Portugalii.

Agencja ocenia Portugalię jako rynek bardzo perspektywiczny. Pije się tu najwięcej wina na świecie. Popularne są tu również likiery i nalewki. Lubelski producent i Polska Agencja Inwestycji i Handlu liczą na to, że Portugalczycy szybko pokochają miód pitny, który zacznie być w tym kraju postrzegany jako produkt kojarzony z Polską.



Liczba wyświetleń artykułu: 1163

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Tosty na słodko