Portal Pszczelarski

Czy pszczoły polecą na Marsa? Trwają badania 2021

pszczelarstwo w Polsce pszczoły a Mars pszczoły a kosmos Dagmara Stasiowska kosmiczne pszczoły biocybernetyczne modele rodziny pszczelej Ryszard Tadeusiewicz Andrzej Migacz Michał Kolasa Fundacja Apikultura

Dagmara Stasiowska - doktorantka Akademii Górniczo-Hutniczej prowadzi badania na temat wpływu stresu związanego z przeciążeniami generowanymi przez rakietę w trakcie podróży kosmicznej na poprawność rozmnażania się pszczół miodnych, a zwłaszcza na funkcjonowanie organizmów królowych. Wyniki tych badań pozwolą stwierdzić, czy pszczoły będą mogły być wykorzystywanie do zapylania upraw prowadzonych w szklarniach na Czerwonej Planecie.

Jak informuje portal urania.edu.pl, w ramach prowadzonych przez doktorantkę badań, testom na wirówce przeciążeniowej należącej do Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zostaną poddane cztery rodziny pszczele wraz z królowymi. Symulator jest wykorzystywany do szkolenia pilotów wojskowych i astronautów. Na nim pszczoły mogą doświadczyć stresu związanego z lotem kosmicznym. Dodatkowe cztery rodziny pszczele stanowią grupę kontrolną. 

Zebrane podczas tego doświadczenia wyniki pozwolą na określenie zdolności reprodukcyjnych pszczół i stworzenie modelu komputerowego "kosmicznych pszczół", który będzie uwzględniać wiele czynników środowiskowych oraz tych, charakterystycznych dla dynamiki rozwoju rodzin pszczelich. To umożliwi z kolei budowę transporterów chroniących owady przed przeciążeniami w trakcie lotu rakietą.

Dotychczas jedynie kilka razy badano zdolność do transportu pszczół miodnych, z tym że nie sprawdzano oddziaływania przeciążeń na poprawność rozmnażania się królowych. Dagmara Stasiowska uważa, że dopiero za kilkadziesiąt lat, kiedy uda się stworzyć na Marsie pierwsze plantacje roślin, będzie można wykorzystać wyniki jej pracy w praktyce.

Promotorem pracy doktorskiej Dagmary Stasiowskiej jest profesor Ryszard Tadeusiewicz - biocybernetyk i były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, który w latach 70. ubiegłego wieku wraz z doktorem Andrzejem Migaczem tworzył biocybernetyczne modele rodziny pszczelej. W obecnie prowadzonych badaniach uczestniczy również biolog i pszczelarz doktor Michał Kolasa oraz Fundacja Apikultura, działająca na rzecz upowszechniania wiedzy na temat pszczelarstwa.



Liczba wyświetleń artykułu: 925

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wilanów Miodem Płynący 2018 - kursy pszczelarskie

IX Rodzinny Festiwal Edukacyjny Rośliny, Owady i Miód

XXXIV Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania 2022

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Piernik sułtański

Konfitura z melona z imbirem i miodem