Portal Pszczelarski

Miejska pasieka nową atrakcją parku Habsburgów w Żywcu 2021

pszczelarstwo śląskie pasieka miejska pasieka miejska w Żywcu pszczelarstwo miejskie Żywiec

W dawnym ogrodzie zamku Habsburgów w Żywcu z inicjatywy księdza Tomasza Chamery powstała miejska pasieka. Ma to być kolejna atrakcja tego miejsca, w której będzie można dowiedzieć się o roli i życiu pszczół. 

W 26-hektarowym parku Habsburgów, uchodzący za jeden z największych tego typu w Europie, miejska pasieka stanęła obok miejskiej stajni i mini zoo. Dotąd pojawiło się tu osiem uli, ale już w sierpniu 2021 roku dojdzie ich kolejnych dwanaście.

Jak mówi Gazecie Wyborczej burmistrz Żywca Antoni Szlagor, wokół pasieki powstanie również ścieżka edukacyjna, na której znajdują się informacje o roli pszczół, owadach zapylających i roślinach miododajnych oraz produktach pszczelich, takich jak miód, propolis czy mleczku pszczelim. Dzięki ścieżce możliwe będzie "zajrzenie" do wnętrza ula, poznanie życia i funkcjonowania rodziny pszczelej. Inicjatorzy zastrzegają jednak, by dla własnego bezpieczeństwa stosować się do zaleceń zamieszczonych na tablicach informacyjnych i obserwować pszczoły jedynie ze ścieżki. 

Jest to pierwsza pasieka miejska w Żywcu. Celem projektu jest budzenie świadomości mieszkańców miasta oraz innych osób odwiedzających park o roli pszczół, owadów zapylających i roślin miododajnych w naszym codziennym życiu.



Liczba wyświetleń artykułu: 401

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy