Portal Pszczelarski

Pilotażowy program stawiania budek dla dzikich pszczół w Gdańsku 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczoła środkowoeuropejska apis mellifera mellifera

W lasach komunalnych i w obrębie pasa nadmorskiego w Gdańsku do końca lipca 2021 roku zostaną ustawione budki dla pszczół. Inicjatorzy projektu deklarują, że w ten sposób chcą poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku, co ma się przyczynić do przywrócenia miastu będącej niemal na wymarciu populacji dzikiej pszczoły miodnej. 

Projekt ma charakter pilotażowy i jest realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, w których lasach pojawi się 12 budek dla dzikich pszczół. Umieszczane będą one w miejscach w znacznej odległości od pasiek gospodarczych, przy jednoczesnej bliskości pożytków. Budki są wykonane z drewna. W środku znajduje się ocieplany wkład umożliwiający zasiedlenie i bezpieczne bytowanie owadów. 

Celem projektu jest przywrócenie w gdańskich lasach populacji pszczoły środkowoeuropejskiej (Apis mellifera mellifera). W budkach zamieszkają sprawdzone genetycznie dzikie roje, które będą stanowić zaczyn pod rozwój tego gatunku w Trójmieście. Dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Nadleśnictwem Gdańsk możliwe jest postawienie budek zarówno w pasie lasów komunalnych, jak i państwowych.Liczba wyświetleń artykułu: 109

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.