Portal Pszczelarski

Pilotażowy program stawiania budek dla dzikich pszczół w Gdańsku 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczoła środkowoeuropejska apis mellifera mellifera

W lasach komunalnych i w obrębie pasa nadmorskiego w Gdańsku do końca lipca 2021 roku zostaną ustawione budki dla pszczół. Inicjatorzy projektu deklarują, że w ten sposób chcą poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku, co ma się przyczynić do przywrócenia miastu będącej niemal na wymarciu populacji dzikiej pszczoły miodnej. 

Projekt ma charakter pilotażowy i jest realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, w których lasach pojawi się 12 budek dla dzikich pszczół. Umieszczane będą one w miejscach w znacznej odległości od pasiek gospodarczych, przy jednoczesnej bliskości pożytków. Budki są wykonane z drewna. W środku znajduje się ocieplany wkład umożliwiający zasiedlenie i bezpieczne bytowanie owadów. 

Celem projektu jest przywrócenie w gdańskich lasach populacji pszczoły środkowoeuropejskiej (Apis mellifera mellifera). W budkach zamieszkają sprawdzone genetycznie dzikie roje, które będą stanowić zaczyn pod rozwój tego gatunku w Trójmieście. Dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Nadleśnictwem Gdańsk możliwe jest postawienie budek zarówno w pasie lasów komunalnych, jak i państwowych.Liczba wyświetleń artykułu: 342

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Właściwości miodu gryczanego

Czynniki stresogenne pszczół miodnych

Dezynfekcja ula drewnianego palnikiem gazowym

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.