Portal Pszczelarski

Pilotażowy program stawiania budek dla dzikich pszczół w Gdańsku 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczoła środkowoeuropejska apis mellifera mellifera

W lasach komunalnych i w obrębie pasa nadmorskiego w Gdańsku do końca lipca 2021 roku zostaną ustawione budki dla pszczół. Inicjatorzy projektu deklarują, że w ten sposób chcą poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku, co ma się przyczynić do przywrócenia miastu będącej niemal na wymarciu populacji dzikiej pszczoły miodnej. 

Projekt ma charakter pilotażowy i jest realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, w których lasach pojawi się 12 budek dla dzikich pszczół. Umieszczane będą one w miejscach w znacznej odległości od pasiek gospodarczych, przy jednoczesnej bliskości pożytków. Budki są wykonane z drewna. W środku znajduje się ocieplany wkład umożliwiający zasiedlenie i bezpieczne bytowanie owadów. 

Celem projektu jest przywrócenie w gdańskich lasach populacji pszczoły środkowoeuropejskiej (Apis mellifera mellifera). W budkach zamieszkają sprawdzone genetycznie dzikie roje, które będą stanowić zaczyn pod rozwój tego gatunku w Trójmieście. Dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Nadleśnictwem Gdańsk możliwe jest postawienie budek zarówno w pasie lasów komunalnych, jak i państwowych.Liczba wyświetleń artykułu: 486

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą