Portal Pszczelarski

Pilotażowy program stawiania budek dla dzikich pszczół w Gdańsku 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczoła środkowoeuropejska apis mellifera mellifera

W lasach komunalnych i w obrębie pasa nadmorskiego w Gdańsku do końca lipca 2021 roku zostaną ustawione budki dla pszczół. Inicjatorzy projektu deklarują, że w ten sposób chcą poprawić warunki bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku, co ma się przyczynić do przywrócenia miastu będącej niemal na wymarciu populacji dzikiej pszczoły miodnej. 

Projekt ma charakter pilotażowy i jest realizowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, w których lasach pojawi się 12 budek dla dzikich pszczół. Umieszczane będą one w miejscach w znacznej odległości od pasiek gospodarczych, przy jednoczesnej bliskości pożytków. Budki są wykonane z drewna. W środku znajduje się ocieplany wkład umożliwiający zasiedlenie i bezpieczne bytowanie owadów. 

Celem projektu jest przywrócenie w gdańskich lasach populacji pszczoły środkowoeuropejskiej (Apis mellifera mellifera). W budkach zamieszkają sprawdzone genetycznie dzikie roje, które będą stanowić zaczyn pod rozwój tego gatunku w Trójmieście. Dzięki współpracy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z Nadleśnictwem Gdańsk możliwe jest postawienie budek zarówno w pasie lasów komunalnych, jak i państwowych.



Liczba wyświetleń artykułu: 729

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Melisa lekarska – roślina miododajna

Linia pszczół M: Kampinoska (MK)

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna