Portal Pszczelarski

Naukowcy apelują do władz Gdańska o zaniechanie tworzenia miejskich pasiek 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pszczelarstwo gdańsk

Grupa 34 naukowców zwróciła się do prezydenta i radnych miasta Gdańska z apelem o zaniechanie tworzenia coraz popularniejszych w Trójmieście miejskich pasiek. Zdaniem badaczy miejskie pasieki nie stanowią wsparcia dla populacji pszczół, a wręcz przeciwnie - są dla nich zagrożeniem. 

Naukowcy w liście otwartym do władz Gdańska podkreślają swoje zaniepokojenie związane z pojawieniem się planów związanych z powstawaniem kolejnych miejskich pasiek. Ich zdaniem nie jest to, forma pomocy pszczołom, a zagrożenie dla nich. Powstanie miejskiej pasieki wiąże się bowiem z powiększaniem liczebności hodowlanej pszczoły miodnej, co może to negatywnie oddziaływać na obecne już w środowisku rodzime, dzikie odmiany tych owadów. 

Zdaniem autorów listu, pszczoła miodna jest tylko jednym z ponad 450 gatunków pszczół dziko żyjących w Polsce. Zarazem nie należy do grupy tych owadów zapylających relatywnie najbardziej zagrożonych. Co więcej, pszczelarstwo miejskie zyskuje na popularności, dlatego tworzenie nowych pasiek w mieście nie ma większego uzasadnienia z punktu widzenia ochrony pszczoły miodnej. Ponadto według badaczy, pszczoła miodna może stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków dzikich pszczół, których większość jako gatunki samotne, przegrywa konkurencję o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej. Dlatego mimo że obszary miejskie cechują się różnorodnością gatunków owadów, porównywalną z tą na obszarach chronionych, co pokazują zarówno polskie, jak i międzynarodowe badania, to dzikie pszczoły są wypierane z miast. 

Badacze wskazali również na zagrożenia, z jakimi musi zmagać się populacja pszczół. Jest to: utrata siedlisk odpowiednich do żerowania i zakładania gniazd, zanieczyszczenia czy gatunki inwazyjne. W związku z tym naukowcy mają nadzieję, że władze Gdańska zaniechają planów stawiania kolejnych miejskich pasiek i podejmą się działań, które w sposób rzeczywisty pomogą pszczołom. Wśród takich inicjatyw wymieniono rzadsze koszenie trawników, sianie i sadzenie roślin miododajnych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenie hoteli dla owadów, pozostawianie naturalnych materiałów na gniazdo, jak martwe pnie drewna czy suche łodygi roślin, rezygnacja z używania pestycydów do pielęgnacji zieleni miejskiej i zwalczania komarów. Autorzy listu podkreślili także rolę szkoleń dla pszczelarzy na temat prawidłowego prowadzenia pasieki i zapobiegania chorobom pszczół miodnych.

Dotychczas w Gdańsku, podobnie jak w całym Trójmieście, idea miejskich pasiek była bardzo popularna. Miejskie pasieki powstały m.in. w parku Reagana, na działce przy ulicy Czarny Dwór, na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, w Hevelianum, na biurowcu C200, Arkońska Business Park oraz w Centrum Handlowym Osowa.Liczba wyświetleń artykułu: 311

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.