Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Naukowcy apelują do władz Gdańska o zaniechanie tworzenia miejskich pasiek 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pszczelarstwo gdańsk

Grupa 34 naukowców zwróciła się do prezydenta i radnych miasta Gdańska z apelem o zaniechanie tworzenia coraz popularniejszych w Trójmieście miejskich pasiek. Zdaniem badaczy miejskie pasieki nie stanowią wsparcia dla populacji pszczół, a wręcz przeciwnie - są dla nich zagrożeniem. 

Naukowcy w liście otwartym do władz Gdańska podkreślają swoje zaniepokojenie związane z pojawieniem się planów związanych z powstawaniem kolejnych miejskich pasiek. Ich zdaniem nie jest to, forma pomocy pszczołom, a zagrożenie dla nich. Powstanie miejskiej pasieki wiąże się bowiem z powiększaniem liczebności hodowlanej pszczoły miodnej, co może to negatywnie oddziaływać na obecne już w środowisku rodzime, dzikie odmiany tych owadów. 

Zdaniem autorów listu, pszczoła miodna jest tylko jednym z ponad 450 gatunków pszczół dziko żyjących w Polsce. Zarazem nie należy do grupy tych owadów zapylających relatywnie najbardziej zagrożonych. Co więcej, pszczelarstwo miejskie zyskuje na popularności, dlatego tworzenie nowych pasiek w mieście nie ma większego uzasadnienia z punktu widzenia ochrony pszczoły miodnej. Ponadto według badaczy, pszczoła miodna może stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków dzikich pszczół, których większość jako gatunki samotne, przegrywa konkurencję o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej. Dlatego mimo że obszary miejskie cechują się różnorodnością gatunków owadów, porównywalną z tą na obszarach chronionych, co pokazują zarówno polskie, jak i międzynarodowe badania, to dzikie pszczoły są wypierane z miast. 

Badacze wskazali również na zagrożenia, z jakimi musi zmagać się populacja pszczół. Jest to: utrata siedlisk odpowiednich do żerowania i zakładania gniazd, zanieczyszczenia czy gatunki inwazyjne. W związku z tym naukowcy mają nadzieję, że władze Gdańska zaniechają planów stawiania kolejnych miejskich pasiek i podejmą się działań, które w sposób rzeczywisty pomogą pszczołom. Wśród takich inicjatyw wymieniono rzadsze koszenie trawników, sianie i sadzenie roślin miododajnych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenie hoteli dla owadów, pozostawianie naturalnych materiałów na gniazdo, jak martwe pnie drewna czy suche łodygi roślin, rezygnacja z używania pestycydów do pielęgnacji zieleni miejskiej i zwalczania komarów. Autorzy listu podkreślili także rolę szkoleń dla pszczelarzy na temat prawidłowego prowadzenia pasieki i zapobiegania chorobom pszczół miodnych.

Dotychczas w Gdańsku, podobnie jak w całym Trójmieście, idea miejskich pasiek była bardzo popularna. Miejskie pasieki powstały m.in. w parku Reagana, na działce przy ulicy Czarny Dwór, na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, w Hevelianum, na biurowcu C200, Arkońska Business Park oraz w Centrum Handlowym Osowa.Liczba wyświetleń artykułu: 629

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie