Portal Pszczelarski

Naukowcy apelują do władz Gdańska o zaniechanie tworzenia miejskich pasiek 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pszczelarstwo gdańsk

Grupa 34 naukowców zwróciła się do prezydenta i radnych miasta Gdańska z apelem o zaniechanie tworzenia coraz popularniejszych w Trójmieście miejskich pasiek. Zdaniem badaczy miejskie pasieki nie stanowią wsparcia dla populacji pszczół, a wręcz przeciwnie - są dla nich zagrożeniem. 

Naukowcy w liście otwartym do władz Gdańska podkreślają swoje zaniepokojenie związane z pojawieniem się planów związanych z powstawaniem kolejnych miejskich pasiek. Ich zdaniem nie jest to, forma pomocy pszczołom, a zagrożenie dla nich. Powstanie miejskiej pasieki wiąże się bowiem z powiększaniem liczebności hodowlanej pszczoły miodnej, co może to negatywnie oddziaływać na obecne już w środowisku rodzime, dzikie odmiany tych owadów. 

Zdaniem autorów listu, pszczoła miodna jest tylko jednym z ponad 450 gatunków pszczół dziko żyjących w Polsce. Zarazem nie należy do grupy tych owadów zapylających relatywnie najbardziej zagrożonych. Co więcej, pszczelarstwo miejskie zyskuje na popularności, dlatego tworzenie nowych pasiek w mieście nie ma większego uzasadnienia z punktu widzenia ochrony pszczoły miodnej. Ponadto według badaczy, pszczoła miodna może stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków dzikich pszczół, których większość jako gatunki samotne, przegrywa konkurencję o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej. Dlatego mimo że obszary miejskie cechują się różnorodnością gatunków owadów, porównywalną z tą na obszarach chronionych, co pokazują zarówno polskie, jak i międzynarodowe badania, to dzikie pszczoły są wypierane z miast. 

Badacze wskazali również na zagrożenia, z jakimi musi zmagać się populacja pszczół. Jest to: utrata siedlisk odpowiednich do żerowania i zakładania gniazd, zanieczyszczenia czy gatunki inwazyjne. W związku z tym naukowcy mają nadzieję, że władze Gdańska zaniechają planów stawiania kolejnych miejskich pasiek i podejmą się działań, które w sposób rzeczywisty pomogą pszczołom. Wśród takich inicjatyw wymieniono rzadsze koszenie trawników, sianie i sadzenie roślin miododajnych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenie hoteli dla owadów, pozostawianie naturalnych materiałów na gniazdo, jak martwe pnie drewna czy suche łodygi roślin, rezygnacja z używania pestycydów do pielęgnacji zieleni miejskiej i zwalczania komarów. Autorzy listu podkreślili także rolę szkoleń dla pszczelarzy na temat prawidłowego prowadzenia pasieki i zapobiegania chorobom pszczół miodnych.

Dotychczas w Gdańsku, podobnie jak w całym Trójmieście, idea miejskich pasiek była bardzo popularna. Miejskie pasieki powstały m.in. w parku Reagana, na działce przy ulicy Czarny Dwór, na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, w Hevelianum, na biurowcu C200, Arkońska Business Park oraz w Centrum Handlowym Osowa.



Liczba wyświetleń artykułu: 811

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi