Portal Pszczelarski

Sukces idei tworzenia miejskich pasiek w Trójmieście 2021

pszczelarstwo pomorskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Wojciech Albecki Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni Monika Zdroik Pszczelarium

W Trójmieście prężnie rozwija się idea tworzenia miejskich pasiek. Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie pojawiło się sześć uli. Z kolei w Gdyni po raz pierwszy w 2021 roku z uli usytuowanych na dachu Urzędu Miejskiego odbyło się miodobranie. W jego trakcie udało się zebrać około 43 kilogramów miodu. To już trzecie miodobranie w dziejach tej nietypowej pasieki.

Na dachu gdyńskiego Urzędu Miasta znajduje się w sumie cztery ule, w których może mieszkać od 50 do 100 tysięcy pszczół. Są one pod stałą opieką wiceprezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni Wojciecha Albeckiego. Wytwarza się tu miód wielokwiatowy. Jak twierdzi w rozmowie z Radiem Gdańsk opiekujący się pasieką pszczelarz, miód ten w smaku przypomina miody z doliny Loary we Francji.

Podobne inicjatywy są coraz popularniejsze w Trójmieście. W Gdańsku Oliwie na terenie dawnego rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Bażyńskiego stanęło sześć uli. Pasieka powstała z inicjatywy Moniki Zdroik, kierownik Zespołu Promocji Uniwersytetu Gdańskiego. Ule mają wzbogacać bioróżnorodność okolicy oraz zwrócić uwagę na znaczenie pszczelej populacji. Pasieka będzie prowadzona przez firmę Pszczelarium, a zebrany stąd miód zostanie w przyszłość wykorzystany do celów promocyjnych. 

W 2021 roku w samym Gdańsku nowe pasieki pojawiły się także w parku Reagana, na działce przy ulicy Czarny Dwór, a rok wcześniej postawiono je na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Miejskie pasieki funkcjonują również w Hevelianum, na biurowcu C200, Arkońska Business Park oraz w Centrum Handlowym Osowa.Liczba wyświetleń artykułu: 231

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie