Portal Pszczelarski

Badanie Apis mellifera capensis w południowej Afryce 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczelarstwo w Afryce apis mellifera capensis partenogeneza klonowanie pszczół

W czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B" opublikowano wyniki badań australijskiej grupy naukowców pod kierunkiem Benjamina Oldroyda z University of Sydney. Według badaczy robotnice południowoafrykańskiego podgatunku pszczoły miodnej Apis mellifera capensis potrafią się klonować w miliony osobników. 

Podczas badań naukowcy porównali genomy robotnic, dziewiczych królowych i ich potomstwa. By tak się stało należało uniemożliwić rozmnażanie się królowych za pomocą "pasa cnoty", czyli paska taśmy chirurgicznej. To uniemożliwiło wprawdzie zapłodnienie królowych, ale mimo to złożyły one jaja. Jednakże przebadane larwy niezapłodnionej królowej miały 100 razy wyższy współczynnik rekombinacji genetycznej niż larw niezapłodnionych robotnic, których potomstwo było idealnymi kopami matek. Według badaczy świadczy to o tym, że u robotnic występuje mutacja zapobiegająca rekombinacji genetycznej podczas reprodukcji.

Rozmnażanie bezpłciowe (partenogeneza) zdarza się wśród pszczół, jednak zazwyczaj taki proces wiąże się z rekombinacją materiału genetycznego. W przypadku robotnic zamieszkującego Afrykę Południową podgatunku pszczoły miodnej jest inaczej. Australijscy naukowcy nie odnotowali w tym przypadku typowych dla chowu wsobnego zaburzeń genetycznych. Potomstwo pszczół Apis mellifera capensis, będące idealną kopią rodzica jest zdrowe. 

Taka sytuacja niesie jednak również zagrożenia dla pszczelej kolonii. Zazwyczaj za rozmnażanie w ulu odpowiada królowa, ale jeżeli królowa wskutek różnych przyczyn tego nie robi, to robotnice wtedy rozpoczynają proces klonowania i nie wykonują one przynależnych im zadań, a niektóre klony mogą się rozwinąć w królowe. W takiej sytuacji życie ule zostaje zaburzone. W konsekwencji, robotnice wędrują do następnych kolonii, gdzie nie przestają się rozmnażać, co niesie za sobą kolejne problemy. Zdaniem naukowców tym sposobem co roku ginie około 10 procent południowoafrykańskich pszczelich kolonii.Liczba wyświetleń artykułu: 133

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.