Badanie Apis mellifera capensis w południowej Afryce 2021
W czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B" opublikowano wyniki badań australijskiej grupy naukowców pod kierunkiem Benjamina Oldroyda z University of Sydney. Według badaczy robotnice południowoafrykańskiego podgatunku pszczoły miodnej Apis mellifera capensis potrafią się klonować w miliony osobników.
Podczas badań naukowcy porównali genomy robotnic, dziewiczych królowych i ich potomstwa. By tak się stało należało uniemożliwić rozmnażanie się królowych za pomocą "pasa cnoty", czyli paska taśmy chirurgicznej. To uniemożliwiło wprawdzie zapłodnienie królowych, ale mimo to złożyły one jaja. Jednakże przebadane larwy niezapłodnionej królowej miały 100 razy wyższy współczynnik rekombinacji genetycznej niż larw niezapłodnionych robotnic, których potomstwo było idealnymi kopami matek. Według badaczy świadczy to o tym, że u robotnic występuje mutacja zapobiegająca rekombinacji genetycznej podczas reprodukcji.
Rozmnażanie bezpłciowe (partenogeneza) zdarza się wśród pszczół, jednak zazwyczaj taki proces wiąże się z rekombinacją materiału genetycznego. W przypadku robotnic zamieszkującego Afrykę Południową podgatunku pszczoły miodnej jest inaczej. Australijscy naukowcy nie odnotowali w tym przypadku typowych dla chowu wsobnego zaburzeń genetycznych. Potomstwo pszczół Apis mellifera capensis, będące idealną kopią rodzica jest zdrowe.
Taka sytuacja niesie jednak również zagrożenia dla pszczelej kolonii. Zazwyczaj za rozmnażanie w ulu odpowiada królowa, ale jeżeli królowa wskutek różnych przyczyn tego nie robi, to robotnice wtedy rozpoczynają proces klonowania i nie wykonują one przynależnych im zadań, a niektóre klony mogą się rozwinąć w królowe. W takiej sytuacji życie ule zostaje zaburzone. W konsekwencji, robotnice wędrują do następnych kolonii, gdzie nie przestają się rozmnażać, co niesie za sobą kolejne problemy. Zdaniem naukowców tym sposobem co roku ginie około 10 procent południowoafrykańskich pszczelich kolonii.
Liczba wyświetleń artykułu: 777
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!