Portal Pszczelarski

Naukowcy chcą wykorzystać pszczoły do wykrywania zanieczyszczeń mikroplastikami

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Danii pszczoły a plastik

Na łamach czasopisma naukowego "Science of The Total Environment" opublikowano wyniki badań przeprowadzonych w Danii. Naukowcy zaobserwowali tam, że pszczoły potrafią wychwytywać mikroplastiki, co może być pomocne przy ocenie stopnia zanieczyszczeń tym tworzywem. 

Mikroplastiki to rozdrobnione niewielkie (poniżej 5 milimetrów średnicy) cząstki plastikowych obiektów. Mogą one być przenoszone zarówno drogą wodną, jak i powietrzną. Te krążące w powietrzu są często mimowolnie zbierane właśnie pszczoły. Pszczoły wychwytują je zarówno w czasie gromadzenia pyłków, jak i w czasie lotu. Włoski tych owadów, które służą do zbierania pyłków potrafią w ten sam sposób wychwytywać także mikroplastik. Badania wykazały, że mikroplastiki stanowią około jednej szóstej wszystkich cząstek znalezionych na pszczołach.
Zdaniem naukowców to odkrycie pozwoli wykorzystywać pszczoły do skuteczniejszego monitorowania zanieczyszczeń występujących w środowisku naturalnym. Sprawdzając ile te owady zebrały mikroplastiku można ocenić, ile jest tych cząstek na obszarze pszczelego oblotu, czyli w promieniu około 8 kilometrów od pasieki. Z drugiej strony, mikroplastik to także zagrożenie, gdyż może negatywnie wpływać na kondycję pszczół. 

Badanie przeprowadzone zostało w 19 pasiekach na terytorium Danii. Dziewięć z nich znajdowało się w centrum Kopenhagi, a pozostałe poza miastem. Ten podział pozwolił stwierdzić, że pszczoły miejskie zebrały więcej mikroplastików, choć była to niewielka różnica. Wśród zebranych drobin dominującym włóknem był poliester, następnie polietylen i polichlorek winylu. 

Nie pierwszy raz naukowcy starają się wykorzystywać pszczoły do wykrywania stopnia zanieczyszczeń. Dzieje się tak już w przypadku oceny stopnia skażenia metalami ciężkimi, pestycydami czy opadami radioaktywnymi.Liczba wyświetleń artykułu: 83

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.