Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Brudzewie (woj. wielkopolskie) 2021

pszczelarstwo wielkopolskie wytrucie pszczół

Prokuratura Rejonowa w Turku rozpoczęła śledztwo w sprawie spowodowania znacznych zniszczeń w przyrodzie poprzez masowe zatrucie pszczół, do którego doszło w miejscowości Brudzew w województwie wielkopolskim. Owady zginęły prawdopodobnie wskutek rolniczych oprysków. 

18 maja 2021 roku policja w Turku otrzymała zawiadomienie od prezes miejscowego koła pszczelarskiego, która zauważyła martwe pszczoły wokół swojej pasieki. Owady miały wysunięte języczki, co wskazywało na zatrucie środkami chemicznymi. W ten sposób wśród okolicznych pszczelarzy zgładzonych zostało ponad 200 tysięcy pszczół. Wszystkie starty nie zostały jednak jeszcze dokładnie oszacowane. Pszczoły mogły bowiem zginąć w promieniu nawet trzech kilometrów od miejsca oprysków. 

Dotychczas śledczy stwierdzili, że 17 maja 2021 roku między godziną 11 a 16 na zlecenie jednego z miejscowych rolników opryskano około 50 hektarów rzepaku, rosnącego w pobliżu pasiek. Prokuratura ustalili już tożsamość traktorzysty, który dokonał oprysku; mężczyzny, który dowiózł chemikalia na pole, wskazując też traktorzyście dawkowanie środków; oraz właściciela pola, który nakazał ich rozpylenie.

Celem śledztwa jest teraz ustalenie, czy i w jaki sposób dokonany oprysk wpłynął na zatrucie pszczół, oraz kto dokładnie odpowiada za jego przeprowadzenie. Sprawca będzie odpowiadać za spowodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym za co może mu grozić kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.



Liczba wyświetleń artykułu: 799

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia